statystyki

Polskie firmy uciekają do Wielkiej Brytanii

autor: Paulina Bąk14.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 14.09.2010, 11:05
 • Wyślij
 • Drukuj

Przedsiębiorcy coraz częściej narzekają na zbyt wysokie koszty prowadzenia działalności. W Polsce płaci się ponad 40 różnych podatków i opłat. W związku z tym część podatników postanowiła podziękować fiskusowi za współpracę.

reklamareklama


Przedsiębiorcy niezadowolenie z polityki rządu wyrażają inaczej niż związkowcy. Nie palą opon, nie wystają pod urzędami uzbrojeni w trzonki od kilofów. Biznesmeni protestują, rezygnując z płacenia podatków w kraju, czyli odmawiają utrzymywania administracji, która ich krępuje.

Milczący protest przedsiębiorców najlepiej widać w agencjach pośredniczących w przenoszeniu działalności gospodarczej z Polski na Wyspy Brytyjskie. Takich firm są już w Polsce setki. A zainteresowanie ich usługami jest ogromne. W Wielkiej Brytanii podatki zjadają 35,9 proc. dochodu, w Polsce – 42,5. – Miesięcznie przyjmujemy średnio 50 wniosków o zarejestrowanie spółki w Wielkiej Brytanii. W ciągu roku obsługujemy prawie 2 tys. takich firm – mówi Marcin Gawlik z londyńskiej Offshore Business Solutions. Jego biuro jest jednym z wielu pomagających polskim przedsiębiorcom zarejestrować się w brytyjskich urzędach: przygotowuje i dostarcza urzędnikom niezbędne do tego dokumenty, a nawet reprezentuje klientów podczas ewentualnej kontroli. Dzięki temu polski przedsiębiorca nie musi nawet jechać na Wyspy, by wypełnić dokumenty, ani znać angielskiego.

Choć obsługa takiej firmy kosztuje 400 funtów (prawie 2 tys. zł) rocznie, to i tak się opłaca. – System brytyjskiego prawa podatkowego ma jedną ważną zaletę: jest łatwy i przejrzysty – tłumaczy Ryszard Petru, główny ekonomista BRE Banku.

Na system podatkowy Wielkiej Brytanii składają się: podatek dochodowy od osób prawnych, podatek kapitałowy, VAT, podatek katastralny oraz podatek dochodowy od osób fizycznych. Kwota wolna od podatku wynosi blisko 6,5 tys. funtów, czyli w przeliczeniu prawie 31 tys. zł. W Polsce kwota dochodu wolnego od podatku to 3091 zł. W Wielkiej Brytanii wyższe są również progi, przy których zastosowanie mają wyższe stawki podatku.

Firma zarejestrowana na Wyspach może działać w Polsce bez żadnych przeszkód jako zakład mający centralę w innym kraju. Jest tylko jeden haczyk. – Gdy spółka tylko formalnie ma siedzibę w innej jurysdykcji podatkowej, a faktycznie prowadzi działalność w Polsce, nasz fiskus może uznać, że jej dochody powinny być opodatkowane w Polsce – przestrzega Tomasz Wickel, doradca podatkowy w kancelarii Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy. I ma sposoby, by takie firmy namierzyć.

Ostatnio można zaobserwować wiele podatkowych migracji, których celem nie są już kraje określane przez OECD jako raje podatkowe. Przedsiębiorcy ze swoimi podatkami uciekają do innych krajów UE.

Najwięcej polskich firm rejestruje się w Wielkiej Brytanii, gdzie odprowadzają podatki i składki ZUS, mimo że działalność faktycznie wykonywana jest dalej na terytorium Polski. Na Wyspach powstało wiele firm księgowych, które pomagają polskim przedsiębiorstwom zarejestrować się, prowadzą księgowość, przygotowują i dostarczają do urzędu skarbowego niezbędne dokumenty, a nawet reprezentują swoich klientów podczas kontroli. Dzięki takim firmom nie trzeba wyjeżdżać z kraju ani znać języka angielskiego, żeby założyć i prowadzić działalność zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii.

Mimo że firmy księgowe każą sobie słono płacić za taką obsługę, to i tak oszczędności na podatkach sprawiają, że coraz więcej polskich przedsiębiorców korzysta z ich oferty.

Eksperci jednak przestrzegają – takie zachowanie to balansowanie na granicy prawa.

Miejsce dla firmy

Przedsiębiorcy mają dowolność w wyborze kraju, w którym ustalą siedzibę (centralę) prowadzenia swojej działalności (w dopuszczalnej w danym kraju formie prawnej). W ramach zróżnicowanej struktury organizacyjnej mogą tworzyć wyodrębnione jednostki organizacyjne, takie jak oddziały i zakłady, które z kolei mogą działać na terenie różnych krajów. Dochody nierezydentów podlegają opodatkowaniu w Polsce tylko wtedy, gdy na terenie kraju powstanie zakład. A zakładem jest stała placówka, za pośrednictwem której całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza przedsiębiorstwa (m.in. filia, biuro, fabryka, warsztat). Do opodatkowania nierezydentów zastosowanie ma również Konwencja Modelowa OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku. Zgodnie z postanowieniami tej konwencji zakładu nie stanowią m.in. placówki, które służą wyłącznie do składowania, wystawiania lub dostarczania dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa.

– Decyzje o strukturze prawnej i lokalizacji podejmowane są na podstawie wielu przesłanek dotyczących rozważanych krajów, takich jak stabilność polityczna, koszty pracy, dostępne subsydia oraz oczywiście obciążenia podatkowe – tłumaczy Ewa Grzeszczyk, starszy menedżer w Deloitte. Polscy przedsiębiorcy rejestrują spółkę w Anglii z oddziałem w Polsce. Tak naprawdę jedyną działalność zarobkową wykonuje tylko oddział w kraju, gdzie również znajduje się ośrodek życia przedsiębiorcy.

Firma księgowa Financial Republik rejestruje kilkaset polskich spółek w Wielkiej Brytanii. Założenie spółki w Anglii pozwala oszczędzić pieniądze. Wypłata, którą otrzymuje w spółce brytyjskiej w większości przypadków mieści się w kwocie zwolnionej z podatku i składek ubezpieczeniowych.

– Właściciel spółki, zatrudniony w spółce może wypłacić z niej 6500 funtów rocznie bez żadnych opłat podatkowych czy ubezpieczeniowych. Co więcej w większości przypadków kwoty te można odliczyć od podatku w Polsce – tłumaczy Marek Tychoniuk z Financial Republik.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 31

 • 1: niestety z IP: 89.74.233.* (2014-04-22 19:14)

  jadąc tam na 10 lat nie dość że żyjesz na wyższym standardzie to osiągasz emeryture wyższą niż tutaj za całe życie harówki o ile jej dożyjesz do tego ubezpieczenie tańsze ! podatki niższe ! produkty zdecydowanie tańsze ! a zarobki kilka krotnie wyższe więc okazuje to tylko jakim polska jest złodziejem i wyzyskiwaczem bandytą haraczowym czyli podatkowym w anglii bardziej opłaca się żyć za minimum niż tutaj za bardzo dobrą pensje bo nie dorównuje ona tamtejszej ''biedocie''

 • 2: migol z IP: 212.96.244.* (2013-09-19 08:33)

  A jak mają nie uciekać? Zobaczcie - http://dezi.pl/?jak-nie-placic-zus,10 Przecież w Anglii kwota wolna to 40 tysięcy, zus jest dwa razy niższy, a od podatku zwolnione może być 180 tysięcy dywidendy. Czy w takiej sytuacji macie wątpliwości, dlaczego polskie firmy uciekają do UK?

 • 3: Krystyna z IP: 92.229.83.* (2013-05-31 21:07)

  Witam wszystkich,

  widzę sporo emocji w dyskucji. I broń Boże, ja się w ogóle nie dziwię! Sama ledwo wiążę konieć z końcem żeby jaoś prowadzić swój interes. I coraz gorzej mi to idzie. Dlatego zaczełam szukać innych rozwiązań i tak szperam po Internecie żeby się czegoś dowiedzieć.

  Czy ktoś może mi poradzić co zrobić i do kogo się zwrócić?

  W kilku komentarzach pojawia się dezi - czy może ktoś z nich korzystał, może mi powiedzieć czy to dobra firma, warta zaufania?

 • 4: Bleszta z IP: 83.21.164.* (2013-04-30 12:28)

  Za bardzo nie ma się co dziwić, że uciekają na wyspy bo tam jest zwyczajnie taniej, a i coraz częściej pojawiają się pośrednicy typu dezi którzy wręcz ułatwiają takie migracje.

 • 5: gordonK z IP: 83.21.41.* (2013-02-15 22:35)

  Ja sie wcale nie dziwie ze tak jest. Sytuacja rozwinęła się do tego stopnia, że w Polsce działają pośrenicy którzy pomagają przenieść/założyć biznes w UK w celu optymalizacji kosztów. Za przykład można podać choćby takie dezi.pl - robią za gościa absolutnie wszystko.

 • 6: antymoney z IP: 212.182.98.* (2013-02-14 16:27)

  Podatki są synonimem zniewolenia i dyktatury. Jako takie powinny zostać wogóle wyeliminowane. Już dawno opracowano model finansowy w którym obywatel zarabia na dodatkowe punkty, a jak nie zarabia to i tak dostaje tyle, aby my starczyło na podstawowe opłaty za mieszkanie i media oraz żywność. Niestety ten model ma poważny minus, bo bogaci w nim tracą. W tym modelu bogacisz się tylko jak coś wytwarzasz lub wymyślasz, czyli ceni tylko ludzi pracy, a najbardziej geniuszy. Jednak ludzie żyjący na marginesie nie głodują i nieumierają z chorób. Mają prawo do podstawowej opieki, która obejmuje wszystkie potrzeby włącznie z wypadkowymi. Dla najbogatszych, czyli geniuszy w teorii przysługiwały dwa ciała, gdy jedno uległo degradacji (wypadek) to dostawał drugie, ale max do 120 lat. Żyjemy w XXI wieku i ten ostatni postulat być może jest na wyciągnięcie ręki. Choć to teoria to nad tym modelem pracowało kilku geniuszy i być może byłby lepszy niż obecny. Niestety ludzkość dała się zapętlić na pieniądzu, który od kilku tysięcy lat nas zniewala.

 • 7: Nie jestem frajerem z IP: 93.105.26.* (2013-02-05 22:15)

  Uciekajcie z tej POpie**olonej POlski!! Koleś ma rację, niekompetentni, chamscy urzędnicy niech sami zawalają na swoje utrzymanie. Proponuję 6 godzin zawalania w polu i potem 2 godziny pracy w urzędzie - taki dzień pracy. To jest PO***any kraj!! Około 50 róznego rodzaju podatków!! Taki kraj i taki rząd zasługuje na zgnicie.

 • 8: Zniszczony przez system z IP: 46.113.212.* (2012-12-04 05:33)

  Po 15 latach prowadzenia firmy i dziesiątkach kontroli udało się w końcu tym sku... mnie złamać. Urzędnicza mafia działająca na zlecenie konkurencji. Już załatwiam formalności i nie zapłacę temu krajowy czyt. tym złodziejom na górze ani grosza. Inne kraje będą wdzięczne za wspieranie i rozwój ich rynku a ja z wdzięcznością zapłacę podatki nawet większe. Robię to dla swoich dzieci żeby nie musiały w tym bagnie się męczyć.

 • 9: agamemnon z IP: 46.205.72.* (2012-04-07 20:38)

  chwała wszystkim którzy zdobędą się na odwagę i wyjeżdżają z tego kraju bez przyszłości.kiedyś gnębiły nas komuchy a teraz gnoją nas barany w rzadzie które myśla tylko o sobie i swoich interesach a przeciez ich pensje sa z naszych podatków.gdzie tu logika, podobno są to ludzie po wielkich szkołach?

 • 10: Mr President z IP: 84.10.150.* (2011-11-29 10:12)

  Polecam firme Offshore Business Solution. Korzystam z ich uslug i jestem bardzo zadowolony. Ta firma daje ogromne wsparcie przedsiebiorcy i nie mozna napisac o nich zlego slowa. Jezeli przedsiebiorca uwaznie slucha, co ma do powiedzenia Dyrektor Offshore, dokladnie przygotuje wsystko jak mu zostalo to powiedziane, wtedy zrealizuje swoj caly plan. Trzeba niestety na prawde dobrze sie przygotowac do niektorych punktow uruchomienia spolki w UK:
  - prywatny adres,
  - rachunek bankowy dla spolki,
  - rejestracja VAT,
  - nr ubezpieczenia,
  - itp.
  Zdobycie tych podstaw nie jest takie latwe i nie zalatwi sie tego siedzac w PL. Trzeba ruszyc do UK i pozalatwiac wiele rzeczy samemu.

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama