statystyki

Kiedy osoba fizyczna jest podatnikiem podatku od towarów i usług

16.08.2010, 17:00
  • Wyślij
  • Drukuj

W przypadku osoby fizycznej często trudno jest stwierdzić, czy podejmuje ona działania jako osoba prywatna, czy też jako przedsiębiorca. Kiedy osoba fizyczna nabywa status podatnika VAT?

reklama



reklama


Od lat najwięcej sporów budzą w tym zakresie transakcje obrotu nieruchomościami. Częstą praktyką jest, że właściciele działek o przeznaczeniu rolnym w przypadku zmiany lokalnego planu zagospodarowania i zakwalifikowania ich gruntów jako budowlanych, dokonują ich zbycia.

W przypadku dużych działek kusząca jest perspektywa podziału nieruchomości, a następnie sprzedaży jej na rzecz kilku nabywców. Powstaje pytanie, czy sprzedając kolejne wydzielone nieruchomości, osoba fizyczna ze względu na skalę przedsięwzięcia nabywa status podatnika VAT. Stawką w tej grze jest istotny wzrost ceny transakcyjnej, gdyż nieruchomość sprzedawana przez osobę prywatną podlega opodatkowaniu 2-proc. podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zaś ta sama nieruchomość niezabudowana sprzedawana przez podatnika VAT będzie opodatkowana według stawki 22 proc. VAT. Status sprzedającego może więc decydować o tym, czy ostateczne koszty transakcji zakupu gruntu wycenianego przez właściciela np. na 100 tys. zł zamkną się kwotą 102 tys. zł, czy 122 tys. zł.

Wskazówką w tym zakresie może być niedawny wyrok WSA we Wrocławiu (wyrok z 2 czerwca 2010 r., sygn. akt I SA/Wr 443/10). Sąd uznał, że w sytuacji gdy sprzedawca gruntów nabył je do majątku prywatnego, a ich odsprzedaż nie była głównym celem nabycia, to przy sprzedaży nie powinien być traktowany jako podatnik VAT. Dla celów VAT działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, czyli mieć przymiot profesjonalnego obrotu gospodarczego (por. wyrok ETS w sprawie C-230/94).

Wykorzystywanie majątku prywatnego przez osoby fizyczne stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, jeżeli jest dokonywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie podmiotu za podatnika VAT.

not. mgm

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 1

  • 1: iko z IP: 213.25.175.* (2010-08-16 17:20)

    Ciekawy artykul

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama