statystyki

Pół roku na zgłoszenie spadku lub darowizny

autor: Magdalena Majkowska06.10.2008, 03:00; Aktualizacja: 06.10.2008, 15:10

Termin na złożenie w urzędzie skarbowym zgłoszenia o nabyciu majątku w drodze spadku lub darowizny zostanie wydłużony z miesiąca do sześciu miesięcy.

Reklama


Reklama


Obowiązek złożenia w urzędzie skarbowym zgłoszenia o otrzymaniu spadku lub darowizny pozwala najbliższej rodzinie uniknąć podatku. Dziś podatnik ma miesiąc na zawiadomienie urzędu skarbowego o nabyciu majątku. W przeciwnym wypadku traci prawo do zwolnienia. Termin na złożenie zgłoszenia ma zostać wydłużony do sześciu miesięcy. Takie rozwiązanie zawiera poprawione sprawozdanie z prac nad nowelizacją ustawy o podatku od spadków i darowizn, które w piątek przyjęła sejmowa podkomisja.

Obecnie stosunkowo krótki miesięczny termin na wywiązanie się z obowiązku zgłoszenia powoduje, że wielu uprawnionych traci prawo do zwolnienia z podatku. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) zwolnienie obejmuje małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochę. Wydłużony sześciomiesięczny termin na zgłoszenie będzie dotyczył wszystkich przypadków nabycia regulowanych w ustawie, a zatem nie tylko spadku lub darowizny, ale również m.in. zachowku, nieodpłatnego zniesienia współwłasności czy zasiedzenia. Tak jak obecnie zgłoszenie będzie wyłączone, jeżeli nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego oraz w sytuacji gdy wartość majątku nabytego od tej samej osoby w okresie pięciu lat nie przekracza 9637 zł.

W nowym sprawozdaniu podkomisji nie znalazła się natomiast propozycja zwolnienia spadkobierców z obowiązku zgłoszenia, której autorem była Komisja Przyjazne Państwo. Przypomnijmy, że tzw. komisja Palikota chciała, aby konieczność zawiadamiania fiskusa dotyczyła jedynie nabycia majątku w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy. Propozycja ta w ubiegłym tygodniu została jednak odrzucona przez posłów z sejmowej Komisji Finansów Publicznych ze względu na zdecydowany sprzeciw Ministerstwa Finansów.

Poprawiony projekt nowelizacji trafi teraz ponownie do Komisji Finansów Publicznych w celu rozpatrzenia.

Ważne!

Termin na złożenie w urzędzie skarbowym zgłoszenia o nabyciu spadku należy liczyć od uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • ewa p(2008-12-07 11:00) Odpowiedz 00

  w nastepnym roku moja mam chce mi przepisac dzialke budowlana warta 200.000zl. Czy bede musiala zaplacis podatek od tej darowizny?

 • dziedzic(2008-10-06 09:09) Odpowiedz 00

  Zmiana jest dobra ale zamiast kosmetyki potrzebna jest gruntowna naprawa ustawy.Dlaczego podatek mają płacic podatek spadkobiercy osoby,która zmarła
  np.31 grudnia 2006.Można by postawic hipotezę,że gdyby nie katastrofalna sytuacja w służbie zdrowia spadkodawca umarłby pod rządami nowej ustawy.Dlaczego rodzina osoby,która tego dnia zginęła w wypadku drogowym ma byc dodatkowo karana?
  Tą drogą podaję informację(blog Marka Kutarby jest zablokowany),że RPO
  negatywnie odniósł się do mojego wniosku w sprawie starych spadków.
  http://www.voila.pl/034/2cdt2/
  GP-odblokujcie blog Marka Kutarby.Sam fakt,że siedziba spółki znajduje się
  w Warszawie nie upoważnia do stosowania chamskich metod-najpierw trzeba
  zawiadomic czytelników!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama