statystyki

Dochody małoletniego dziecka rodzice wykażą w swoim zeznaniu podatkowym

autor: Magdalena Majkowska04.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 04.02.2010, 09:32

Rodzic powinien wykazać dochody dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18 lat, w swoim zeznaniu podatkowym.

reklama


reklama


Zasadą jest, że dochody dziecka małoletniego, tzn. takiego, które nie ukończyło jeszcze 18 lat, podatnicy doliczają do własnych dochodów i wykazują w jednym zeznaniu podatkowym, które składa rodzic. Rodzice, którzy są zobowiązani doliczyć do swoich dochodów opodatkowanych według skali podatkowej dochody małoletnich dzieci, wybierają formularz rocznego zeznania podatkowego PIT-36 wraz z załącznikiem PIT-M.

W przypadku małżonków składających indywidualnie zeznania podatkowe dochody małoletnich dzieci dolicza się po połowie do dochodu każdego z małżonków, chyba że prawo do pobierania pożytków przysługuje tylko jednemu z rodziców (np. ze względu na wyrok sądu). Zasada doliczania dochodów dzieci po połowie nie ma też zastosowania do małżonków, w stosunku do których orzeczono separację. W takiej sytuacji dochody dziecka doliczy ten rodzic, który sprawuje opiekę nad dzieckiem.

Doliczanie zarobków dzieci małoletnich do dochodów podatnika dotyczy środków uzyskiwanych zarówno przez dzieci własne, jak i przysposobione. Przykładem dochodów, które podlegają doliczeniu, są dochody dziecka: z rent krajowych i zagranicznych, najmu i dzierżawy czy praw majątkowych.

Jednak nie każdy dochód dziecka będzie podlegał łączeniu z dochodami rodziców. Osobne zeznanie podatkowe będzie musiał wypełnić rodzic, którego dziecko uzyskiwało w roku podatkowym dochody z pracy, stypendiów czy też z przedmiotu oddanego mu do swobodnego użytku. Jeżeli zatem np. dziecko w wieku 17 lat uzyskuje dochody z umowy zlecenia, to takich dochodów rodzic nie może uwzględnić we własnym zeznaniu podatkowym. Musi wypełnić osobne zeznanie i w imieniu dziecka je podpisać.

Warto wiedzieć, że jeżeli dziecko, które uzyskało dochód podlegający opodatkowaniu, ukończyło w roku podatkowym 18 lat, składa zeznanie podatkowe samodzielnie, w którym wykazuje dochody uzyskane od dnia uzyskania pełnoletności.

86 dni zostało do rozliczenia PIT za 2009 rok

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Tagi:PIT

Polecane

reklama

  • DzikiPiesDingo(2010-02-05 18:33) Odpowiedz 00

    NIE idź na wybory, albo dopisz na listę siebie. Wolę oszukiwać sam siebię, niż zapewniać darmozjadom dotacje od każdego uzyskanego głosu

  • Debowy_Mocny(2010-02-05 18:42) Odpowiedz 00

    To władzy rządzącej za mało kasy jeszcze? I tak już śpią na pieniądzach, ale im mało to muszą od dzieciaków brać kase.

  • dsxds(2010-02-05 18:29) Odpowiedz 00

    wykop ***** jp 100%!

  • wykopik(2010-02-05 18:27) Odpowiedz 00

    wykop ******* jp100%

  • wykopo(2010-02-05 18:27) Odpowiedz 00

    wykop ***** jp 100%!

  • maniel(2010-02-05 18:52) Odpowiedz 00

    ano ja też nie rozumiem wzburzenia, oczywiście na wykopie to ukazano w kontekście kieszonkowego, które dziecko dostaje, natomiast w artykule nie ma o tym mowy;-) wniosek? wichrzycielstwo dzieci z gimnazjów które nie umieją czytać ze zrozumieniem, nudzi im się i nie mają się czego czepić:)

  • marek(2010-02-05 20:02) Odpowiedz 00

    do "jj"
    Idiotyzm? proszę o merytoryczne rozwinięcie tej myśli. Może jakieś argumenty...

  • Czerwony Pajączek(2010-02-09 00:05) Odpowiedz 00

    Czy ja jestemz innej epoki czy też umiejętność czytania ze zrozumieniem to przywilej tak nielicznej grupy rodaków .Czy ostatnie 20-cia lat nauczyło nas tylko brać i kraść wzorem znacznej częśi elit. A może po chrześcjańsku oddamy co cesarskie cesarzowi . Morzre przestańmy brać przykład z pana kóry stocznie ratowal.Tusku pani Kanclerz to Mądra dziewczyna . Ucz się ! Zacznij od siebie , palikota zbysia i innych Mo...że z 50-ciu zrobi się 30-ci . Wychowuje się przyszłe pokolenia przykładem ale w polsce szuka się zbrodni i występku tykko w PRL-u by nie wyszedł na jaw codzinny gnój od przedszkola po kanclarię premiera,

  • Wzorowy(2010-02-07 14:30) Odpowiedz 00

    Trala, lala.
    W ubiegłym roku wypełniłem PIT-36, PIT-M tak jest to opisane,dla samotnej matki i małoletniej- córki 15-latki. W tym roku US wezwał płatnika i nakazał przepisać zeznanie na PIT-37.Osobne dla każdej z nich.Gdyby udało się wyjaśnić co US byłbym zobowiązany.

  • marek(2010-02-05 21:27) Odpowiedz 00

    A VAT, czy jest płacony wielokrotnie czy też istnieje system liczenia tego podatku polegający na tym ,że nie płacimy go (VAt-u)za każdym razem.

  • Tym(2010-02-05 21:59) Odpowiedz 00

    Dżizas. Nikt tu nie mówi o kieszonkowym wypłacanym dzieciakom przez rodziców. Darowizny w rodzinie są nieopodatkowane!!!

  • wykop(2010-02-05 18:26) Odpowiedz 00

    wykop ***** jp 100%!

  • marek(2010-02-05 18:26) Odpowiedz 00

    Nie rozumiem tu oburzenia forumowiczów.
    Jeżeli np. dziecko 11 letnie odziedziczyło - poprzez zapis testamentowy - mieszkanie które jest aktualnie wynajmowane i z tego tytułu najemca płaci wynajmującemu czynsz (np 1000zł miesięcznie). oficjalnym wynajmującym tu jako właściciel jest dziecko. czy z tego tytułu nie powinien być zapłacony podatek tak jak w normalnej kolei rzeczy?chyba powinien. podobnie może wyglądać przypadek z dzierżawą gruntu i płaconym za niego czynszem dla właściciela który może być jeszcze niepełnoletni - podatek się należy, prawda?
    Może bardziej zawiłą sprawą okazać się tutaj reprezentowanie dziecka przez prawnych opiekunów - rodziców. Ale tak czy inaczej przykłady chyba są sensowne. Jeżeli mylę się, to proszę wskazać błąd.

  • je.bac polske(2010-02-05 00:46) Odpowiedz 00

    to jest ***** ************ omg ze przyszlo mi mieszkac w tak ***** ******** kraju na czele z dwoja ******** kurduplami i ******* donaldem z boku... nosz *****!!!

  • asd(2010-02-04 23:16) Odpowiedz 00

    Czy jak puszczę bąka, to też muszę rozliczyć się z potencjalnego zarobku wydanego na dogrzewanie mieszkania?

  • liberty(2010-02-04 13:02) Odpowiedz 00

    kiedy skończymy z tymi fiskalnymi absurdami

  • jj(2010-02-05 19:47) Odpowiedz 00

    kolejny idiotyzm

  • sarglin(2010-02-05 09:53) Odpowiedz 00

    dobrze ze JESZCZE nie trzeba odprowadzac VATu od marchewki z wlasnego ogrodka...

  • nanana(2010-02-05 11:07) Odpowiedz 00

    Przypominam koledze wyżej,iż od ponad 2 lat rządzi pan D. Tusk.

  • zet(2010-02-05 15:18) Odpowiedz 00

    zawsze jest jakiś hak w zeznaniach dla fiskusa