NOWE PRAWO - Do 12 września drobni producenci win powinni złożyć zgłoszenie do prezesa Agencji Rynku Rolnego o miejscu i zakresie prowadzonej działalności.
Podmioty wyrabiające wino gronowe lub moszcz gronowy z winogron pochodzących z upraw winorośli położonych na terytorium Polski, przeznaczone do obrotu, dokonują zgłoszenia prezesowi Agencji Rynku Rolnego. Zgłoszenia dokonuje się w formie pisemnej, na każdy rok gospodarczy, w którym będzie prowadzony wyrób wina gronowego lub moszczu gronowego. Zgłoszenia dokonuje się nie później niż do dnia rozpoczęcia każdego roku gospodarczego.
Jednak małe winiarnie, czyli podmioty wyrabiające wina gronowe uzyskane z winogron pochodzących z upraw własnych, w ilości mniejszej niż 1000 hl w ciągu roku kalendarzowego, dokonują zgłoszenia w roku gospodarczym 2008/ 2009 nie później niż do 12 września. Zabroniony jest wyrób wina z przeznaczeniem do obrotu z winogron zebranych przed dokonaniem tego zgłoszenia.
Wraz z tym zgłoszeniem podmioty składają informacje o: szacunkowej ilości winogron zebranych w Polsce, które zostaną wykorzystane do wyrobu wina gronowego, z podziałem na winogrona białe i czerwone wraz z podaniem nazw odmian winorośli oraz powierzchni uprawy winorośli; szacunkowej ilości i rodzajach win gronowych, które zostaną wyrobione z winogron, z podziałem na wina białe i czerwone.
Obowiązek ten wynika z art. 3 ustawy z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz.U. nr 145, poz. 915) i dotyczy małych winiarni, które nie są zobowiązane prowadzić składów podatkowych.
Ważne!
Skład podatkowy to miejsce określone w zezwoleniu wydanym przez naczelnika urzędu celnego, podlegające szczególnemu nadzorowi podatkowemu, w którym wyroby akcyzowe zharmonizowane są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy