statystyki

Palacze nie chcą kupować papierosów z dodatkową akcyzą

14.08.2009, 03:00

Od 1 lipca na papierosy ze starą akcyzą doklejone są banderole legalizacyjne. Klienci nie chcą kupować takich paczek, bo cena na opakowaniu nie odpowiada tej, którą mają zapłacić.

reklama


reklama


ANALIZA

Od ponad miesiąca na wszystkich papierosach ze starymi banderolami naklejone są banderole legalizacyjne, o wartości 1,3 zł. Cena banderoli jest przeniesiona do ceny papierosów, ale nie jest uwzględniona na sprzedawanej paczce.

Nieuwzględniona cena

Krzysztof Żądło, dyrektor handlowy z firmy Kolporter, wyjaśnia, że problem z papierosami, na które od 1 lipca zostały naklejone banderole legalizacyjne, polega na tym, że konsumenci nie chcą ich kupować. Tylko jedna z obsługiwanych przez Kolportera ogólnopolskich sieci handlowych ma ok. 200 tys. paczek papierosów z banderolami legalizacyjnymi. Sprzedawcy mają prawo przeniesienia ceny banderoli legalizacyjnej do ceny papierosów. Maksymalnie jest to 1,3 zł.

– Skoro kupujący nabywa papierosy np. za 7,50 zł, bo taka cena jest na paczce, a sprzedawca żąda 8,80 zł, trudno się dziwić oburzeniu kupujących. Klienci nie chcą kupować takich papierosów, bo czują się oszukani, dlatego sprzedawcy zwracają papierosy dystrybutorom – tłumaczy Krzysztof Żądło.

Z kolei dystrybutorzy są skazani na kupowanie papierosów z dodatkowymi znakami akcyzy, bo te mają obowiązek – zgodnie z prawem – naklejać producenci. Koło się zamyka.

Szymon Parulski, doradca podatkowy w Parulski & Wspólnicy Doradcy Podatkowi, komentując sprawę podkreśla, że brak refleksji nad skutkami wyrywkowej nowelizacji ustawy akcyzowej powoduje, że można sprzedawać papierosy drożej, ale ceny wyznaczonej na opakowaniu nie można usunąć lub zakryć. Wtedy papierosy mogłyby zostać uznane za nieoznaczone maksymalną ceną. W efekcie zastosowanie mogłaby znaleźć sankcyjna stawka akcyzy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

reklama

  • Paranoja.(2009-08-14 10:59) Odpowiedz 00

    Podwyższa się ceny papierosów, z drugiej strony stosuje się dopłaty dla plantatorów tytoniu.

  • HL(2009-08-14 10:05) Odpowiedz 00

    Głupota ludzka jest ogromna.

  • Lotar(2009-08-14 09:06) Odpowiedz 00

    bzdura-więc niech nie palą.czyżby w Polsce przestały obowiązywać ceny umowne?A na paczkach nie powinno się umieszcząć żadnych cen.To jekiś głupi wymysł jak np.też ceny sugerowane!

  • sława(2009-08-14 09:52) Odpowiedz 00

    jak palacze rzucą palenie to państwo będzie \płakac rzewnymi łzami, bo na nich zarabiaja krocie, a tak naprawde nikomu nie zależy na zdrowiu.jak papierosy nie będa chodliwe to zaczną podnosic akcyze na chleb i mleko i co wtedy wszyscy niby przeciwnicy? alkohol ,papierosy i paliwo to interes najbardziej dochodowy dla budżetu państwa i ja juz nie pale od 3 m-cy bo nie będe dawać żłobom zarabiać.

  • EWA(2009-08-14 11:47) Odpowiedz 00

    NO I O TO CHODZI. IM MNIEJ PALACZY TYM LEPIEJ! NIE ŻYCZĘ SOBIE ABY KTOŚ W MOIM OTOCZENIU PALIŁ PAPIEROSY!

  • pijak(2009-08-14 12:39) Odpowiedz 00

    sława: ale ty smieszny/a jestes - a wiesz ile kosztuje w PL leczenie chorob spowodowanych paleniem (gl. nowotworow) ?wiec nastepnym razem zanim napiszesz glupoty sie zastanow ... Panstwo powinno jeszcze o drugie tyle dzwiignac akcyze na fajki tak by palacze sami zaplacili za koszty swojego potencjalnego leczenia !

  • zoo(2009-08-15 03:05) Odpowiedz 00

    w Polsce nie produkuje się papierosów tylko wyrób o zawartości 60 % lubelskich trocin oraz 40% MATERIAŁU PALNEGO zgodnie z ustawą o wyrobach tytoniowych, nie ma to nic wspólnego z papierosami produkowanymi w normalnych krajach jedynie opakowanie wygląda jak markowe, od taka podróba legalna za duże pieniądze !!

  • ghj(2009-08-14 13:51) Odpowiedz 00

    W tytule artykułu jest bład. To nie jest dodatkowa akcyza, ale cena zakupu benderoli legalizacyjnej 1, 3 zł za szt.

  • dmd(2009-08-17 11:20) Odpowiedz 00

    Pijaku: a wiesz że palacze żyją krócej? Składki na zus płacą takie jak Ty i nigdy nie "wybiorą" ich w postaci emerytury...

  • pit(2009-08-20 11:13) Odpowiedz 00

    @ pijak - powtarzasz tzw. urban legend. Nie masz pojęcia jaka grupa kosztuje najwięcej państwo w zakresie leczenia. Nie są to palacze. Są to starzy ludzie - starzejące się społeczeństwo to największy koszt dla służby zdrowia - i ten problem w związku ze zwiększającą się średnią długością życia narasta. Palacze tych kosztów nie generują bo szybciej umierają - i to jest oszczędność dla budżetu. Zanim coś napiszesz zapoznaj się z danymi.

  • darekk(2009-09-03 11:34) Odpowiedz 00

    Do pijaka - wytrzeźwiej i zastanów sie co piszesz. Fakt że koszty leczenia chorób spowodowanych paleniem są spore ale powiedź mi ile kosztuje leczenie chorób związanych z otyłością (cukrzyca, nadcisnienie tetnicze, niewydolność serca, hiperlipidemia i wiele innych) zaręczam Ci że więcej niz leczenie chorób związnych z paleniem. Więc rozumiem że proponowałbyś dowalić akcyzę na żywność? A z paierosów są duże wpływy do budżetu - sprawdz sobie wpływy z akcyzy w ustawie budżetowej.