Rozliczenia podatkowe dopłat, np. ze spółdzielni mieszkaniowych za wymianę stolarki okiennej, od wielu lat sprawiały podatnikom trudności. Funkcjonowały bowiem rozbieżne interpretacje podatkowe w tym zakresie. Jedne organy podatkowe twierdziły, że kwotę za wymianę okien należy wykazać w rocznym PIT jako przychód z innego źródła i opodatkować na zasadach ogólnych według skali. Inne podawały, że dopłata nie podlega podatkowi dochodowemu.

Kwestię tę rozwiązał minister finansów w opublikowanej w marcu 2009 r. ogólnej interpretacji prawa podatkowego (nr DD3/033/33/KDJ/09/209). Wynika z niej, że podatnicy, którzy na własny koszt wymienili stolarkę okienną, a następnie spółdzielnia mieszkaniowa zwróciła im poniesione na ten cel wydatki nie muszą już tych środków wykazywać w rocznym PIT i płacić od nich podatku.

Konsekwencją tej interpretacji jest to, że podatnicy nie muszą już otrzymanych środków rozliczać przed fiskusem i płacić od nich podatku. Z kolei spółdzielnie mieszkaniowe nie mają już obowiązku wystawiania podatnikom informacji PIT-8C, w których podawały wysokość wypłaconych pieniędzy za wymianę okien.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej.