Podatnik, który na otrzymanym w darowiźnie gruncie wybuduje domy na sprzedaż, może zaliczyć ich wartość do kosztów uzyskania przychodów.
Nieodpłatne nabycie gruntu może znacznie obniżyć koszty działalności gospodarczej. Darowizna jako forma nabycia ma jednak określone konsekwencje podatkowe. Pojawia się pytanie, czy podatnik, który na darowanej działce będzie chciał w ramach działalności budować domy czy mieszkania na sprzedaż, może ich wartość rozliczyć w koszty.
- Uzyskanie odpowiedzi na to pytanie jest uzależnione przede wszystkim od ustalenia, czy podatnikiem jest osoba fizyczna czy też podmiot podlegający opodatkowaniu podatkiem od osób prawnych - tłumaczy Katarzyna Orzeł, specjalista z Doradztwa Podatkowego KPMG.
Ekspert wyjaśnia, że zgodnie z ustawą o CIT otrzymanie darowizny stanowi dla obdarowanego podatnika przychód z tytułu nieodpłatnie otrzymanego prawa własności gruntu. Wysokość tego przychodu ustalana jest na podstawie ceny rynkowej darowanego gruntu.
Jak wyjaśnia Katarzyna Orzeł, gdy podatnik na otrzymanym gruncie wybuduje domy, a następnie będzie chciał dokonać ich sprzedaży, będzie mógł zaliczyć ich wartość w koszty uzyskania przychodów. Wysokość kosztu powinna odpowiadać wartości uzyskanego przez podatnika przychodu z tytułu otrzymanej darowizny.
Inaczej sytuacja wygląda, gdy grunt otrzymała osoba fizyczna, która chce go wykorzystać w późniejszej działalności.
- Wówczas podatnik nie będzie zobowiązany do rozpoznania przychodu z tytułu otrzymanej darowizny - mówi nasz rozmówca.
Przychód nie wystąpi jednak pod warunkiem, że darowizna nie została otrzymana w ramach prowadzonej przez tę osobę działalności gospodarczej. W przeciwnym wypadku osoba fizyczna będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu z tytułu darowizny.
Jak wyjaśnia ekspert, zaliczenie w koszty wartości otrzymanego gruntu przez osobę fizyczną nie będzie możliwe. Przepisy przewidują możliwość określenia kosztu uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieodpłatnie nabytego prawa. Jednak w tym przypadku konieczne jest uprzednie powstanie przychodu, a taki tutaj nie powstanie.
- Nierozpoznanie przychodu wynika z faktu, że z opodatkowania PIT zostały wyłączone przychody podlegające przepisom (nie zawsze opodatkowaniu) w zakresie podatku od spadków i darowizn - konkluduje Katarzyna Orzeł.