statystyki

Zawieszenie działalności wstrzymuje amortyzację

autor: Magdalena Majkowska04.08.2008, 03:00; Aktualizacja: 04.08.2008, 10:24

Składniki majątku, które nie będą używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, nie będą podlegały amortyzacji.

Reklama


Reklama


Ustawodawca, umożliwiając podatnikom zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej zakłada, że w czasie takiego zawieszenia należące do nich środki trwałe z reguły nie będą wykorzystywane. Jak wyjaśnia Marcin Sikora, doradca podatkowy w Kancelarii Sikora i Wspólnicy, w związku z tym nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z 10 lipca 2008 r. wprowadziła zmiany w art. 22c pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 16c pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z nowymi przepisami nie będą podlegać amortyzacji składniki majątku, które nie będą używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Zdaniem eksperta przepis ten wzbudzić może jednak pewne kontrowersje.

- W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca co do zasady nie będzie mógł wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z tej działalności. Jednakże będzie miał prawo, m.in. do wykonywania wszelkich czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródeł przychodów - zwraca uwagę Marcin Sikora.

W ocenie naszego rozmówcy, analizując nowe brzmienie przepisów podatkowych, można dojść do wniosku, że zakaz amortyzacji w okresie zawieszenia działalności gospodarczej dotyczy tylko sytuacji, gdy w okresie tym środki trwałe nie będą wykorzystywane.

Nie jest to więc zakaz automatycznie powodujący wyłączenie możliwości amortyzacji w przypadku zawieszenia.

- Jeżeli określony środek trwały służyłby wyłącznie do czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródeł przychodów, wówczas mógłby być amortyzowany - twierdzi Marcin Sikora.

Ekspert podkreśla, że w przypadku jednak niewykorzystywania środków trwałych w okresie zawieszenia składniki te nie będą podlegać amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano zawieszenia działalności gospodarczej.

- Dotyczyć to będzie również sytuacji, gdy środki te byłyby wykorzystywane do bieżącej działalności i osiągania przychodów w okresie zawieszenia - mówi Marcin Sikora.

Ustawa przewidująca nowe regulacje została podpisana przez prezydenta. Wejdzie w życie po upływie 45 dni od dnia ogłoszenia.

3,5 tys. zł wynosi wartość środków trwałych, powyżej której podlegają one amortyzacji

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • az(2008-08-04 14:15) Odpowiedz 00

  Tak dla ścisłości - rezolucje dot. zawieszenia działalności gospodarczej wejdą w życie 31 marca 2009r.!!! - wynika to z art. 14 nieopublikowanej jeszcze ustawy z dnia 10 lipca 2008r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (o zawieszeniu jest mowa w pkt. 8 i dalszych tej ustawy)
  orka.sejm.gov.pl/opinie6.nsf/nazwa/241_u/$file/241_u.pdf

 • Barry Kent(2008-08-04 08:40) Odpowiedz 00

  No toż chyba oczywiste: nie prowadzisz działalności, to nie możesz niczego amortyzować.

 • Fabian(2009-03-10 17:09) Odpowiedz 00

  Barry Kent nie zgodzę się z Tobą, bo gdy mam zawieszoną działalność, to nie jest powiedziane, że nie mogę wykonywać starań, które pozwolą mi tą działalność odwiesić, np. mogę wsiąść w auto amortyzowane na firmę, wlać paliwo, i jechać do np. importera w Niemczech porozmawiać o lepszych warunkach niż miałem dotychczas u konkurencji, czy wtedy amortyzacja nie będzie usprawiedliwiona ?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama