statystyki

Korekta deklaracji VAT po kontroli podatkowej

autor: Magdalena Majkowska11.07.2008, 03:00

Sejm rozpoczął prace nad zmianą w Ordynacji podatkowej umożliwiającą dokonywanie korekty deklaracji VAT po kontroli podatkowej.

Reklama


Reklama


Nowelizacja zakłada uchylenie par. 3 w art. 81b Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem uprawnienie do skorygowania deklaracji po kontroli podatkowej nie przysługuje w zakresie podatku od towarów i usług. Oznacza to w praktyce, że w przypadku każdej wykrytej nieprawidłości w zakresie tego podatku musi być wszczęte postępowanie podatkowe i w jego wyniku wydana decyzja. Ograniczenie to nie występuje w przypadku kontroli skarbowej, gdzie po zakończeniu takiej kontroli przedsiębiorca ma możliwość złożenia korekty deklaracji.

Autorem projektu jest Komisja Przyjazne Państwo. W ocenie wnioskodawców brak możliwości korekty deklaracji VAT po zakończeniu kontroli podatkowej stanowi dotkliwą barierę podatkową dla przedsiębiorców, a ponadto bezzasadnie różnicuje pozycję podatników, dyskryminując podatników VAT. Proponowana zmiana ma przyczynić się do poprawy ściągalności VAT. Taki skutek przyniosło wprowadzenie ustawą 22 września 2006 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej zapisu umożliwiającego składanie korekty deklaracji po kontroli skarbowej.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama