statystyki

Bez obowiązku informowania urzędu skarbowego o nabyciu spadku

autor: Magdalena Majkowska30.06.2008, 03:00

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, która zakłada zniesienie obowiązku zgłoszenia spadku w urzędzie skarbowym.

Reklama


Reklama


Autorem projektu jest Komisja Przyjazne Państwo. Nowelizacja dotyczy złagodzenia wymogów warunkujących całkowite zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dla najbliższej rodziny. Projekt zakłada, że małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha będą musieli zgłosić w urzędzie skarbowym nabycie własności rzeczy i praw majątkowych wyłącznie w przypadku darowizny lub polecenia darczyńcy. Oznacza to, że obowiązek zgłoszenia byłby wyłączony we wszystkich pozostałych przypadkach nieodpłatnego nabycia majątku, czyli przede wszystkim w razie nabycia spadku, zniesienia współwłasności czy otrzymania zachowku.

Zgodnie z projektem w przypadku darowizny pieniężnej na obdarowanym, tak jak dotychczas, ciążyłby również obowiązek udokumentowania otrzymania pieniędzy dowodem przekazania na rachunek bankowy, rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym. Projekt został skierowany do Komisji Finansów Publicznych.

Ważne!

Obowiązująca ustawa uzależnia zwolnienie najbliższej rodziny z podatku od złożenia w urzędzie skarbowym zgłoszenia o nabyciu majątku w terminie miesiąca

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • kpk(2008-07-03 21:45) Odpowiedz 00

  jak to przejdzie to najbardziej skorzystają oszuści...naprawdę nieźle miliardy do niewykrycia w skali kraju i komu o to chodzi?

 • nie ma to tamto(2008-09-02 16:02) Odpowiedz 00

  A co za baran wymyslil ten przepis? i komu? Od kiedy to podatnik raz zwolniony z podatku ma go nagle zaplacic w/g starej ustawy tylko dlatego ze tego nie zglosil? Co ma piernik do wiatraka?

 • as(2008-07-03 23:22) Odpowiedz 00

  @kpk
  widzisz, tak to juz jest, ze teraz uczciwi dostaja po d..e za to, ze zglosili. w takim kraju zyjemy, gdzie premiuje sie oszustow. ****** duch o tym nie wie? na stos, na stos z czarownica ;).

 • edzio(2008-07-03 13:40) Odpowiedz 00

  Chojna Duch to stara kretynka, ktora nie ma zielonego pojecia o czym mowi. przede wszystkim obowiazuja przepisy z dnia wymiaru pdoatku i podatnik nie ma okreslonego terminu na rozpoczecie sprawy spadkowej. ponadto to babsko jest oblesna hipokrytka, bo jakos nie przeszkadza jej abolicja podatkowa od zarobkow za granica. przeciez to pomysl jej partii. i na koniec, prawo czasem moze dzialac wstecz, to zalezy tylko od ustawodawcy. na pohybel Chojnej Duch, oby jak najszybciej zniknela z salonow rzadowych.

 • K.K.(2008-06-30 08:40) Odpowiedz 00

  Do realisty.

  Nie przesadzaj. Spadek to jest cała procedura, albo nawet zespół procedur.
  Poza tym zwolnienie z obowiązku zgłoszenia, wcale nie oznacza zwolnienia z obowiązku udokumentowania na żądanie UKS.

 • dziedzic(2008-06-30 11:45) Odpowiedz 00

  Artykuł trochę "poniedziałkowy".Wczoraj GP informowała,że chodzi o zmiany w
  Ordynacji Podatkowej.W czasie dyskusji posłowie:Jerzy Gosiewski,Zdzisław Czucha i Marek Matuszewski opowiedzieli się za rozciągnięciem zwolnień na stare spadki.
  A oto co powiedziała Chojna-Duch :"Jeśli chodzi natomiast o tzw. abolicję, czyli objęcie również tymi zagadnieniami pewnych okresów wstecz. Tu niestety nie możemy się zgodzić na taką próbę rozszczelnienia systemu w pewnym sensie.
  Prawo nie może działać wstecz. Istnieje jednolita linia orzecznictwa w tym zakresie, a trudno byłoby to dopuścić również z uwagi na równość podatników. Są tacy, którzy np. w latach 80. zapłacili za spadek,a niektórzy jeszcze postępowania nie przeprowadzili,w związku z tym byliby z tego obowiązku zwolnieni,inni również."Zamiast analizowanie linii orzecznictwa co Pani minister średnio wychodzi radzę jej przeprowadzenie analizy:"Wpływ dawnych pracowników aparatu represji na opresywną wobec obywateli linię interpretacyjną MF".

 • realista(2008-06-30 07:59) Odpowiedz 00

  Nie wierze, że to przejdzie. Bo jeżeli miałoby przejść to każde nieujawnione źródła bedzie można tłumaczyć: "bo dostałem rok temu w spadku od babci". Patrząc jakie jest parcie na ujawnianie lewych pieniędzy nie bardzo wierze w projetk z artykułu.

 • warszawiak(2008-06-30 07:50) Odpowiedz 00

  Projekt poselski LiD (SLD) juz zyskal opinie MF - ogolnie pozytywna :) i co wazne w projekcie poselskim jest abolicja w przeciwienstwie do projektu komisji Palikota (nie rozumiem co im zalezy - duzo wiecej PR-owo by zdzialali dodajac abolicje).

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama