Jestem na ryczałcie ewidencjonowanym. W maju wystawiłem fakturę VAT korygującą faktury z kwietnia. Faktura została podpisana w maju. Chodzi o zmniejszenie kwoty VAT. Kwiecień został rozliczony, podatek zapłacony. Jak mam to rozliczyć podatkowo i gdzie zaksięgować te faktury. Czy mogę rozliczyć maj pomniejszony o korektę faktur z kwietnia?

EKSPERT WYJAŚNIA
ANNA ŁUSZCZ
prawnik, ekspert podatkowy w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak, Zapiór i Partnerzy (zrzeszona w Consortio Lex)
Tak
W przypadku gdy podatnik wystawił fakturę korygującą w maju i potwierdzenie odbioru korekty dotarło do podatnika w tym samym miesiącu, to fakturę korygującą należy ująć w deklaracji składanej za maj.
Szczegółowe zasady wystawiania faktur, faktur korygujących i not korygujących określa rozporządzenie ministra finansów z 25 maja 2005 r. Zasadniczo korekty faktur dokonywane są przez ich wystawców. Jeżeli zatem wystawca stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości w wystawionej fakturze VAT, ma prawo wystawić fakturę korygującą. Zgodnie z par. 17 ust. 1 rozporządzenia w przypadku, gdy po wystawieniu faktury sprzedawca stwierdził pomyłkę w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, wystawia fakturę korygującą. Faktura korygująca wystawiana w przypadku pomyłek, o których mowa powyżej, zawierać powinna m.in. kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej.
Termin ujęcia faktury korygującej w ewidencji sprzedaży i w deklaracji VAT-7 reguluje par. 16 ust. 4 rozporządzenia w sprawie faktur. Zgodnie z tym przepisem, potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym wystawca otrzymał powyższe potwierdzenie. Przepisy rozporządzenia w sprawie faktur, choć szczegółowo określają zasady wystawiania faktur korygujących, nie regulują sposobu, w jaki podmiot, który otrzyma fakturę korygującą, powinien ją potwierdzić. Ponieważ brak jest oficjalnych metod potwierdzania odbioru faktur korygujących, w praktyce dopuszczalne są różne formy ich potwierdzania, m.in.: własnoręczny podpis odbiorcy faktury korygującej dokonany na kopii faktury korygującej.
Zgodnie z przepisem par. 16 ust. 4 oraz par. 17 ust. 6 rozporządzenia w sprawie faktur, sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, rozliczających się kwartalnie, w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali. Jeżeli zatem podatnik w maju 2007 r. wystawił fakturę korygującą i potwierdzenie odbioru korekty dotarło do podatnika również w maju 2007 r., to fakturę korygującą podatnik powinien ująć w deklaracji składanej za maj 2007 r.
(MGM)
PODSTAWA PRAWNA
■ Par. 16 ust. 4, par. 17 ust. 1 i ust. 6 rozporządzenia ministra finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95, poz. 798).