Obowiązek podatkowy w VAT nie powstaje, gdy podatnik sprzedaje majątek osobisty na własne potrzeby. Zatem sprzedaż dwóch działek nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

ORZECZENIE
Wyrok WSA w Warszawie to wyłom w dotychczasowej linii orzeczniczej, zgodnie z którą podatnik, który zbywa działkę budowlaną z zamiarem częstotliwym, jest traktowany jako prowadzący działalność gospodarczą i musi od sprzedaży zapłacić 2-proc. VAT.
Wniosek o interpretację
Stan faktyczny, który rozpatrywał sąd, był jednak specyficzny. Podatnik we wniosku o interpretację stwierdził, że nabył grunt wiele lat wcześniej i prowadzi gospodarstwo agroturystyczne, które obejmuje dwie działki. Pierwotnie były to działki rolne, ale później zostały przekształcone w budowlane. Podatnik zamierzał je sprzedać. W takim stanie faktycznym chciał się dowiedzieć, czy sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Jego zdaniem skoro nie prowadził działalności gospodarczej, to zbycie działek nie będzie podlegało VAT.
Z taką interpretacją nie zgodziły się organy podatkowe, które uznały, że decydujący w sprawie jest zamiar dokonywania czynu wielokrotnie. Ponadto ustaliły one, że podatnik posiada dziewięć działek, które z czasem zamierza sprzedać. Na tej podstawie dowodziły, że skarżącemu można przypisać zamiar dokonywania czynności sprzedaży w sposób częstotliwy, a zatem zbycie będzie opodatkowane 22-proc. VAT.
Skarga do sądu
Podatnik w skardze do sądu uznał jednak, że nie będzie działek sprzedawał w sposób ciągły, ale sporadycznie, w sytuacji, gdy będzie potrzebował środki finansowe. Ponadto twierdził, że nie jest dostawcą działek, a zatem w jego przypadku nie mają zastosowania przepisy o VAT. Podkreślił także, że prowadzona przez niego działalność agroturystyczna jest zwolniona z VAT.
Wojewódzki Sąd Administracyjny po rozpatrzeniu sprawy uchylił zaskarżone decyzje. Sąd stwierdził, że organy podatkowe udzielają interpretacji w stanie faktycznym przedstawionym przez podatnika we wniosku. Zatem powinny udzielić odpowiedzi dotyczącej opodatkowania VAT dwóch działek budowlanych będących własnością skarżącego.
Sprzedaż majątku osobistego
Na podstawie ustawy o VAT nie można uznać danego podmiotu za podatnika prowadzącego działalność gospodarczą tylko dlatego, że dokonuje czynności z zamiarem częstotliwym. Ponadto obowiązek podatkowy w VAT nie powstaje w sytuacji, gdy podatnik dokonuje sprzedaży majątku osobistego na własne potrzeby. Zatem sprzedaż dwóch działek w sytuacji opisanej we wniosku o interpretację nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.
Sygn. akt III SA/Wa 1217/07
Ważne!
Nie można uznać danego podmiotu za podatnika prowadzącego działalność gospodarczą tylko dlatego, że dokonuje czynności z zamiarem częstotliwym
ŁUKASZ ZALEWSKI