Do końca 2006 roku przedsiębiorcy mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko koszty świadczeń zdrowotnych, do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw. Od początku tego roku można już zaliczyć do kosztów również wydatki związane z finansowaniem innych świadczeń zdrowotnych na rzecz pracowników. Czy wydatki na wykupienie dla pracowników i ich rodzin pakietu świadczeń zdrowotnych można zaliczyć do kosztów w świetle przepisów ustawy o CIT?

dr JANUSZ MARCINIUK
doradca podatkowy Marciniuk i Wspólnicy
Ponoszone przez pracodawców podlegających ustawie o CIT wydatki na świadczenia medyczne dla pracowników są związane w sposób pośredni z uzyskanymi przychodami z prowadzonej działalności gospodarczej. Należy więc uznać, że takie wydatki mogą stanowić koszt uzyskania przychodów.
Przypomnę, że pogląd ten potwierdził m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 19 lipca 2007 r., nr 1401/BP-II/4210-35/07/JM. Podkreślił jednak, że jako koszty uzyskania przychodów nie mogą być traktowane wydatki poniesione na wykupienie pakietu świadczeń medycznych dla członków rodzin pracowników. Wielu przedsiębiorców daje możliwość korzystania przez pracowników i ich rodziny z bezpłatnych świadczeń medycznych.
Nie są oni bowiem pracownikami spółki, a zatem przedmiotowych wydatków nie można traktować jako kosztów pracowniczych. Wydatki w tej części nie przekładają się na przychody podatnika z prowadzonej działalności gospodarczej. Tym samym wydatki ponoszone na zapewnienie opieki medycznej członkom rodziny pracowników nie mają związku z przychodami spółki oraz nie pozostają w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika. Nie zostały więc spełnione przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
Jeżeli z umowy zawartej przez pracodawcę z wyspecjalizowaną placówką medyczną wynika, że kwota świadczenia przypadającą na jednego pracownika i członków rodziny byłaby kwotą zryczałtowaną, płaconą bez względu na to, czy pracownik i jego rodzina faktycznie korzystają ze świadczeń opieki medycznej, podatnik, chcąc zaliczyć w ciężar kosztów podatkowych wydatki na zapewnienie pracownikom opieki medycznej, powinien dokonać podziału zbiorczej kwoty na część stanowiącą koszt uzyskania przychodów (pracownik), jak i te niestanowiące takiego kosztu (członkowie jego rodziny).
Not. KT
dr Janusz Marciniuk, doradca podatkowy Marciniuk i Wspólnicy / DGP