Polak, który pracuje w Kanadzie, musi płacić podatek dochodowy od osób fizycznych na poziomie krajowym i regionalnym. Może też skorzystać z rozbudowanego systemu ulg prorodzinnych, jeśli posiada dzieci.
Zakres opodatkowania kanadyjskim podatkiem dochodowym od osób fizycznych - podobnie jak w Polsce - zależy od tego, czy podatnik jest kanadyjskim rezydentem podatkowym czy też podatkowym nierezydentem. Łukasz Bączyk, konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers wyjaśnia, że w pierwszym przypadku będzie on zobowiązany do opodatkowania w Kanadzie swoich światowych dochodów (czyli również tych uzyskanych na terytorium innych krajów, np. dochodów z najmu mieszkania położonego w Polsce). W drugim - jego kanadyjskie zobowiązanie podatkowe zostanie skalkulowane wyłącznie od dochodów uzyskanych w Kanadzie lub za pracę fizyczną wykonywaną w Kanadzie.

Ustalenie rezydencji

Kanadyjskie przepisy odnośnie do rezydencji podatkowej wcale nie wydają się być bardziej przejrzyste niż polskie, obowiązujące przed wprowadzeniem zmian w tym zakresie od 1 stycznia 2007 r.
- W konsekwencji bada się wszelkie związki (zarówno ekonomiczne, jak i osobiste) danej osoby z Kanadą i na tej podstawie określa jej status rezydencji dla celów podatkowych. Jedynym odstępstwem jest fakt przebywania przez podatnika na terytorium Kanady przez okres przekraczający 183 dni w danym roku kalendarzowym. Osoba, która spełnia wspomniany warunek, zostanie bezwzględnie uznana za kanadyjskiego rezydenta podatkowego na podstawie wewnętrznych przepisów (oczywiście, w przypadku konfliktu rezydencji, znaczenie wiążące mają przepisy określonej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, w przypadku Polaka oddelegowanego do Kanady - polsko-kanadyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania) - podkreśla Łukasz Bączyk.
Dodaje, że kanadyjskie władze podatkowe mogą uznać daną osobę za kanadyjskiego rezydenta podatkowego do momentu jej wyjazdu z Kanady oraz za nierezydenta podatkowego od momentu wyjazdu. W takim przypadku, do momentu wyjazdu będzie podlegać ona kanadyjskiemu opodatkowaniu od swoich światowych dochodów, zaś po wyjeździe z Kanady - jedynie od dochodów zrealizowanych w Kanadzie bądź też za pracę wykonywaną w Kanadzie.

Forma rozliczeń

Według informacji Łukasza Bączyka, Polaka oddelegowanego do pracy w Kanadzie, nie powinien dziwić fakt, że kanadyjski rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym (tak samo jak w Polsce). Natomiast może być on zaskoczony tym, że kanadyjski podatek dochodowy nakładany jest na dwóch różnych poziomach: rządowym i regionalnym. Ponadto kanadyjski ustawodawca nie przewidział możliwości wspólnego rozliczenia podatkowego przez małżonków.
- W związku z tym każda osoba, która zobowiązana jest do opodatkowania swoich dochodów lub chciałaby otrzymać zwrot nadpłaconego podatku, powinna złożyć odrębne zeznanie podatkowe w kanadyjskim urzędzie skarbowym. Podobnie jak w Polsce, termin na złożenie kanadyjskiego zeznania podatkowego upływa 30 kwietnia roku następującego po danym roku podatkowym (dla osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą termin ten jest przedłużony do 15 czerwca). Termin na złożenie zeznania podatkowego jest równocześnie terminem, w którym podatnik powinien wpłacić na konto kanadyjskiego urzędu skarbowego podatek należny i jest to termin ostateczny (tj. kanadyjskie prawo nie przewiduje przedłużenia podanych terminów pod żadnym względem) - wskazuje Łukasz Bączyk.
OPODATKOWANIE NAJMU W KANADZIE
Podobnie jak dochód odsetkowy, również dochody z najmu podlegają opodatkowaniu w Kanadzie na zasadach ogólnych. Co ciekawe, jeżeli koszty uzyskania przychodu z najmu przewyższają przychód z najmu, strata może zostać odliczona od pozostałego dochodu kanadyjskiego podatnika.

Świadczenia w Kanadzie

Podobnie jak w Polsce, za dochód ze stosunku pracy uważa się nie tylko wynagrodzenie i premie uzyskane od pracodawcy, ale również wartość większości świadczeń zagwarantowanych pracownikowi przez pracodawcę, np. korzystanie z samochodu/samolotu/łodzi służbowej w celach prywatnych, wartość wycieczek sfinansowanych przez pracodawcę, wartość nieoprocentowanych lub nisko oprocentowanych pożyczek udzielonych pracownikowi przez pracodawcę czy składki pracownika na ubezpieczenie zdrowotne, jeżeli zostały one opłacone przez pracodawcę. Niemniej jednak, część świadczeń jest wyłączona z opodatkowania, m.in.:
• dodatek związany z oddelegowaniem, jeżeli pracodawca oddelegował pracownika do pracy w Kanadzie lub z Kanady do pracy na terytorium innego kraju;
• dofinansowanie posiłków spożywanych w trakcie pracy przez pracownika;
• rabat udzielony pracownikowi na produkty wytworzone przez pracodawcę (w Kanadzie dość powszechnie stosowaną praktyką jest udzielanie takich rabatów pracownikom);
• wartość składki pokrywanej przez pracodawcę na określone programy oszczędnościowe i ubezpieczeniowe; jednakże wartość składki podlega opodatkowaniu w momencie uzyskania przychodu/wypłaty odszkodowania pracownikowi.

Opodatkowanie odsetek

Nasz rozmówca z PricewaterhouseCoopers podkreśla, że dochód odsetkowy podlega opodatkowaniu na takich samych zasadach jak dochód uzyskany z tytułu pracy. Jednak, jeżeli kanadyjski podatnik uzyskał dochód odsetkowy z zagranicznego konta, może od kanadyjskiego zobowiązania podatkowego odliczyć zagraniczny podatek (do limitu 15 proc. i przy założeniu, że odliczenie nie przekroczy kwoty kanadyjskiego zobowiązania podatkowego przypadającego na ten dochód).
- Jeżeli np. Polak będący kanadyjskim rezydentem podatkowym uzyskał dochód odsetkowy z polskiego konta, nadwyżka podatku ponad 15 proc. limit (19 proc. - 15 proc., a więc 4 proc.) może zostać odliczona od dochodu podlegającego opodatkowaniu w Kanadzie - argumentuje Łukasz Bączyk.

System prorodzinny

Kanadyjski system podatkowy jest systemem wybitnie prorodzinnym. Pracujący rodzice mają możliwość odliczenia od dochodu od opodatkowania wydatków poniesionych na wychowanie swoich pociech.
- Katalog wydatków jest otwarty i obejmuje m.in. wydatki na nianię, czesne za szkołę a nawet wydatki poniesione na obóz, na którym przebywa dziecko. Jednak, aby skorzystać z odliczenia, wydatki te powinny być poniesione na terytorium Kanady - podkreśla Łukasz Bączyk.
Wskazuje, że w związku z tym, jeżeli szkoła zdecyduję się na zorganizowanie obozu dla swoich wychowanków poza granicami kraju (np. w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej), wydatki poniesione przez rodziców na ten cel nie będą mogły zostać odliczone od dochodu rodziców. Ponadto, aby skorzystać ze wspomnianego odliczenia, dzieci nie mogą mieć więcej niż 16 lat. Maksymalna kwota wydatków, która może zostać odliczona od dochodu, wynosi 7 tys. dolarów kanadyjskich (CAD) dla dzieci poniżej siódmego roku życia i 4 tys. CAD dla dzieci od siódmego i poniżej szesnastego roku życia. Ponadto wydatki odliczane są od dochodu tego z rodziców, który uzyskuje niższe przychody.