Przychodem jest nagroda za stworzone dzieło literackie (scenariusz filmowy), otrzymana za wygranie konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wypłacający nagrodę wystawił PIT-8C. W jakiej wysokości przyjąć koszty tego przychodu? Czy podatek wyliczyć wg skali czy w jakiś inny sposób (ryczałt)?

DARIUSZ M. MALINOWSKI
doradca podatkowy
Tak
Organizator konkursu najprawdopodobniej postąpił prawidłowo. Podatek można wyliczyć według ogólnych zasad opodatkowania przychodów.
Należy domniemywać, że wysokość nagrody przekroczyła 760 zł, a więc zaistniał obowiązek podatkowy. Istotą konkursu jest zobowiązanie się przez organizatora na warunkach przewidzianych w regulaminie do wydania lub wypłaty nagrody dla uczestnika, który najlepiej, najszybciej wykona jakąś czynność lub dzieło. Oczywiście w wielu sytuacjach przedmiotem konkursu jest przygotowanie pracy, która powinna być traktowana jako utwór w rozumieniu przepisów prawa autorskiego, czyli przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Z opisanego przez czytelnika stanu faktycznego wynika, że właśnie tutaj mamy do czynienia z takim zindywidualizowanym i podlegającym ochronie przedmiotem konkursu. Problematyka podatkowa związana jest z warunkami konkursu. Organizator może bowiem nabyć własność dzieła konkursowego, jeżeli zastrzegł to w regulaminie. Kwestia ta ma decydujące znaczenie dla zobowiązań podatkowych laureata konkursu. Przychody z tytułu osobistego wykonywania usług skatalogowane zostały w art. 13 ustawy PIT. Wśród nich znajdują się m.in. przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa. Mogą być więc zastosowane ogólne zasady opodatkowania przychodów z tytułu udziału w takim konkursie (organizator wystawił czytelnikowi PIT 8C), czy też szczególne zasady opodatkowania, dotyczące przychodów uzyskiwanych z tytułu praw autorskich. Z samej swej istoty nagroda nie jest raczej związana z przeniesieniem praw autorskich na organizatora. Umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich ma charakter indywidualny i stanowić może potencjalnie dodatkowy przychód. Możliwe jest zatem teoretycznie zastosowanie łącznie opodatkowania nagrody oraz autorskiego dzieła - art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli poza nagrodą za najlepszą pracę, która honoruje zwycięstwo w konkursie, laureat otrzyma osobne wynagrodzenie za przeniesienie na organizatora konkursu majątkowych praw autorskich do nagrodzonej pracy. Reasumując, nagroda w kwocie przekraczającej 760 zł doliczana jest do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Zastosowane mogą być koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli 20 proc. Jeżeli prawa autorskie, a konkretnie ich przeniesienie, wycenione zostały odrębnie, to w tej części można zastosować koszty uzyskania w wysokości 50 proc.
(ŁZ)
PODSTAWA PRAWNA
Art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).