Podatek należny z tytułu importu towarów będzie wykazywany bezpośrednio w deklaracji podatkowej bez konieczności jego uiszczania w urzędzie celnym.
INTERPELACJE
Ministerstwo Finansów wypowiedziało się w sprawie płatności granicznego VAT. Posłowie pytali o możliwość wydłużenia terminu rozliczenia podatku, który obecnie wynosi dziesięć dni, licząc od momentu odprawy celnej. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w przygotowanym przez resort projekcie nowelizacji ustawy o VAT jedna ze zmian zakłada umożliwienie rozliczania VAT z tytułu importu w deklaracji podatkowej bez konieczności jego uiszczania w urzędzie celnym. Ministerstwo podkreśliło również, że wydłużenie terminu płatności VAT z tytułu importu towarów wiąże się z przesunięciem w czasie istotnych kwot wpływów podatkowych, dlatego każdą taką zmianę należy rozpatrywać pod kątem wpływów do budżetu.
Interpelacja dotyczyła również rozszerzenia instytucji przedstawiciela podatkowego. Chodziło o możliwość wprowadzenia rozwiązań funkcjonujących w innych państwach Unii Europejskiej, m.in. Niemczech, Holandii, gdzie w roli przedstawiciela podatkowego występują firmy spedycyjne i agencje celne uprawnione do dokonywania odpraw celnych w procedurze dopuszczenia do obrotu towarów będących przedmiotem eksportu. Polskie przepisy ograniczają natomiast instytucję przedstawiciela podatkowego do reprezentowania osób zagranicznych rozliczających się z polskim fiskusem. Ministerstwo w odpowiedzi wskazało, że przedstawicielem podatkowym może zostać każdy pomiot, który spełnia warunki określone w rozporządzeniu ministra finansów z 16 kwietnia 2004 r. (Dz.U. nr 66, poz. 609). Resort poinformował jednocześnie, że planowana jest modyfikacja przepisów o przedstawicielu podatkowym, która powinna być przygotowana jeszcze w maju.