statystyki

Ulgę prorodzinną odliczą tylko małżonkowie będący rodzicami dziecka

autor: Magdalena Majkowska01.04.2008, 03:00; Aktualizacja: 01.04.2008, 11:06

Od podatku obliczanego wspólnie przez małżonków można odliczyć ulgę prorodzinną tylko wtedy, gdy oboje małżonkowie są rodzicami dziecka.

Reklama


Reklama


PORADA

Podatnik wychowuje wspólnie z żoną jej dziecko z poprzedniego małżeństwa. Matka dziecka w 2007 roku nie uzyskała żadnych dochodów. Małżonkowie chcą rozliczyć podatek wspólnie. Mają wątpliwości, czy możliwe jest odliczenie ulgi rodzinnej od podatku obliczanego przez nich wspólnie w sytuacji, gdy dochód osiągnął wyłącznie mąż, który nie jest biologicznym ojcem dziecka i go nie przysposobił.

Zdaniem Marcina Retki, specjalisty w dziale doradz-twa podatkowego KPMG, ulga nie będzie przysługiwać. Ekspert wyjaśnia, że zgodnie z przepisami ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. z 2000 r. nr 14, poz. 176) podatnik ma prawo odliczyć kwotę ulgi, jeżeli w roku podatkowym wychowywał dzieci własne lub przysposobione. Przy czym odliczenie kwoty ulgi dotyczy obojga rodziców i może być odliczone od podatku jednego z rodziców lub od podatku obojga (rodziców).

- Literalne brzmienie tego zapisu wskazuje, że ulga powinna przysługiwać rodzicowi składającemu indywidualne zeznanie podatkowe lub rodzicom (małżonkom będącym równocześnie rodzicami dziecka), którzy składają wspólne zeznanie podatkowe - mówi Marcin Retka. Jak wskazuje nasz rozmówca - wówczas ulga będzie odliczana odpowiednio od podatku jednego z rodziców lub od podatku obojga rodziców.

- Mając powyższe na uwadze kluczowy dla skorzystania z ulgi jest warunek, czy rozliczający się wspólnie małżonkowie są jednocześnie rodzicami dziecka - uważa Marcin Retka.

W ocenie eksperta fakt, że pozostają małżeństwem nie będzie w tej sytuacji istotny dla skorzystania z ulgi.

- Jeżeli zatem matka nie osiągnęła przychodu, a zeznanie podatkowe składane jest wspólnie z małżonkiem, który nie jest ojcem dziecka oraz nie przysposobił dziecka podatek obliczony w tym zeznaniu będzie podatkiem wspólnym małżonków, a nie podatkiem wspólnym rodziców. Właśnie ten fakt wyklucza możliwość skorzystania z ulgi - twierdzi Marcin Retka.

1145,08 zł wynosi wysokość ulgi prorodzinnej, którą można odliczyć w zeznaniu podatkowym za 2007 rok

Ważne!

Podatnik ma prawo odliczyć kwotę ulgi, jeżeli w roku podatkowym wychowywał dzieci własne lub przysposobione. Odliczenie kwoty ulgi może być odliczone od podatku jednego z rodziców lub od podatku obojga (rodziców)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • ASSSSS(2009-03-02 11:55) Odpowiedz 10

  MÓJ MĄŻ SIĘ ROZLICZA ZA GRANICĄ JA W POLSCE JAK SKORZYSTAĆ Z ULGI PRORODZINNEJ

 • iwona(2009-02-26 12:18) Odpowiedz 00

  Witam!!!
  Ja mam podobny przypadek jak wyżej z tym,że dzieci mamy wspólne!!!
  Czyli...mąż w ubiegłym roku pracował, ja nie, i mamy dwóch synów w wieku 2 i 5 lat!!! Dochody męża były w wysokości ok 800-900 na miesiąc!!!
  Czy możemy skorzystać z ulgi prorodzinnej i czy lepiej rozliczać się z mężem czy lepirj jak on sam się rozliczy z ulgą na dziecko???

 • stanisław(2009-01-12 11:59) Odpowiedz 00

  w 2008 r. kupiłem komputer. Czy można go odliczyć od podatku.

 • Gosia(2009-04-23 15:16) Odpowiedz 00

  Witam!Mam pytanie.czy ja i mój mąż mozemy skorzystac z ulgi prorodzinnej.Mamy troje dzieci,mąz w ubiegłym roku przepracował cały rok i miał dochody 800-900 zł ,natomiast ja pracowałam przez pół roku i tez miałam dochody najnizsza krajowa

 • aaaaaa1977---(2010-01-07 11:11) Odpowiedz 00

  oczywiście bzdura totalna, bo mój mąż nie moze odliczyć sobie ulgi na moje dzieci, bo nie są przysposobione, ale za to są ubezpieczone na niego w jego pracy i żyją z jego pensji, czyli tworzymy wszyscy jedno gospodarstwo domowe. to jest chore. bo biologiczny tatuś też nie skorzysta bo dzieci sa przy mnie.więc ojczym je żywi , ubezpiecza ale odliczyć nie może!!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama