statystyki

Podatki i opłaty lokalne. W 2019 roku zapłacimy więcej

autor: Łukasz Zalewski17.07.2018, 07:26; Aktualizacja: 17.07.2018, 07:44
Przykładowo firma posiadająca 200 mkw. powierzchni biurowej będzie musiała zapłacić 74 zł więcej podatku w przyszłym roku niż w obecnym.

Przykładowo firma posiadająca 200 mkw. powierzchni biurowej będzie musiała zapłacić 74 zł więcej podatku w przyszłym roku niż w obecnym.źródło: ShutterStock

Tyle wyniosła inflacja w I półroczu tego roku, a od niej uzależnione są stawki podatków i opłat lokalnych. W dużych miastach podwyżki są pewne.

Wskaźnik inflacji, niezbędny do wyliczenia stawek maksymalnych podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych oraz opłat lokalnych (miejscowej, uzdrowiskowej, targowej, reklamowej) ogłosił w piątek prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Na tej podstawie minister finansów przelicza stawki i publikuje je w obwieszczeniu. My przeliczyliśmy je już dziś.

W praktyce największe podwyżki czekają właścicieli aut ciężarowych (o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony) oraz autobusów – od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych więcej rocznie. Płacą oni bowiem podatek od środków transportowych, a tu nominalne stawki są dużo wyższe niż np. podatku od nieruchomości. Przykładowo w przyszłym roku właściciel samochodu ciężarowego o masie do 5,5 tony zapłaci maksymalnie 819,59 zł podatku – o 13,11 zł więcej niż w tym roku.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane