Za tzw. małego podatnika będzie uznawany przedsiębiorca, którego przychody nie przekroczyły w poprzednim roku równowartości 1,2 mln euro - przewiduje projekt skierowany przez Sejm do komisji finansów publicznych. Obecny limit to 800 tys. euro.

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustaw o podatku dochodowym: od osób fizycznych (PIT) oraz od osób prawnych (CIT), który przewiduje wiele korzystnych zmian dla firm.

Jak powiedział podczas sejmowej debaty wiceminister finansów Maciej Grabowski, zmiana limitu ma na celu m.in. dostosowanie regulacji zawartych w ustawach o PIT oraz o CIT do przepisów zawartych w ustawie o podatku od towarów i usług (VAT). W ustawie o VAT limit decydujący o uznaniu przedsiębiorcy za "małego" podatnika wynosi 1,2 mln euro.

Przedsiębiorcy uznawani za małych podatników mają prawo do skorzystania z preferencji podatkowych. Mogą zastosować tzw. metodę jednorazowej amortyzacji. Projekt przewiduje, że mali podatnicy oraz rozpoczynający działalność gospodarczą w latach 2009-2010 będą mogli zaliczać do kosztów wydatki poniesione na inwestycje do wysokości 100 tys. euro. Będą tego mogli dokonać w formie jednorazowych odpisów amortyzacyjnych.

Z tej preferencji skorzystają również firmy, które rozpoczęły działalność w 2008 roku.

Obecny limit dla korzystających z metody jednorazowej amortyzacji wynosi 50 tys. euro.