statystyki

Wydatki na leki nie muszą wiązać się z niepełnosprawnością

17.02.2009, 03:00; Aktualizacja: 17.02.2009, 12:01
  • Wyślij
  • Drukuj

Podatnik z prawem do ulgi rehabilitacyjnej może odliczyć od dochodu wydatki na leki, nawet gdy ich przyjmowanie nie jest związane z przyczyną niepełnosprawności.

reklama


reklama


Podatniczka ma orzeczoną niepełnosprawność z powodu niedosłuchu. Choruje też przewlekle na cukrzycę i niedoczynność tarczycy. Co kilka miesięcy kupuje leki na obie te choroby (nie pozostają one w związku z niepełnosprawnością), których wartość przekracza 100 zł w miesiącu.

Podatniczka nie wie, czy może w ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczyć wydatki na leki, skoro nie są one związane z niepełnosprawnością.

Paweł Małecki, doradca podatkowy z Kancelarii Doradztwa Podatkowego PAMA, wyjaśnia, że zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatnik będący osobą niepełnosprawną lub która ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, obniża podstawę opodatkowania o wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych poniesionych w roku podatkowym. Wydatki na cele rehabilitacyjne stanowią m.in. wydatki na leki w wysokości stanowiącej różnicę między faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo).

- Aby z odliczenia skorzystać, konieczne jest stwierdzenie lekarza specjalisty, że osoba niepełnosprawna powinna takie leki stosować - wskazuje Paweł Małecki.

Dodaje, że nie ma wzorów tych zaświadczeń. Najlepszym dowodem może być odpis karty leczenia z zaleceniem stosowania leków. Może nim też być wydane zaświadczenie z pieczątką lekarza. Z ustawy o PIT nie wynika konieczność związku zażywanych leków z niepełnosprawnością. Urząd Skar- bowy Warszawa-Praga w piśmie z 5 kwietnia 2007 r. (nr 1434/SD-DF/415/3a/AP/07) informuje, że osoba niepełnosprawna z powodu częściowej utraty wzroku oraz niepełnosprawności ruchowej może odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki na zakup leków związanych z chorobą serca, na którą leczy się podatnik od wielu lat u kardiologa. Nie musi istnieć bezpośredni związek zażywanych leków z niepełnosprawnością.

- Zażywanie leków na cukrzycę i niedoczynność tarczycy mieści się w zakresie wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych poniesionych w roku podatkowym przez osobę niepełnosprawną. Bez brania tych leków osoba niepełnosprawna nie mogłaby funkcjonować. Odliczenie jest więc możliwe - podsumowuje Paweł Małecki.

PRZYKŁAD: ODLICZENIE W PIT WYDATKÓW NA LEKI

Lekarz zalecił podatnikowi, który jest osobą niepełnosprawną, stałe przyjmowanie leków. Podatnik w 2008 roku od stycznia do listopada ponosił wydatki miesięczne na leki w wysokości 190 zł. Jaką kwotę może odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Podatnik będzie mógł odliczyć od swojego dochodu w rozliczeniu PIT za 2008 rok 990 zł. W zeznaniu uwzględnia się wydatki w wysokości stanowiącej różnicę między faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł. Podatnik przez 11 miesięcy wydawał na leki po 190 zł. Zatem kwota to odliczenia to 990 zł (11 miesięcy po 90 zł).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

reklama

  • Maria(2009-05-06 11:24) Odpowiedz 10

    Jestem emerytka. Od 40 roku zycia przyjmuje leki na nadcisnienie tetnicze od 2 lat lecze sie u kardiologa . Miesiecznie wydaje okolo 200 zl na leki. Czy moge odliczyc te wydatki od podatku?

  • JUSTICE FOR ALL(2009-06-28 20:59) Odpowiedz 00

    co z tego ze jest ulga powyżej100 zł, kiedy ci którzy nają ok 800 zł emerytury i tak idliczą ok 5o zł , bo odliczenie jest do wysokości podatku!!! NAWET GDY TE OSOBY WYDAJĄ NA LEKI OK 3OO ZŁ I WIĘCEJ!!!

  • Co za idiotyczny przepis ???(2009-02-17 08:50) Odpowiedz 00

    Albo ulga jest, albo jej nie ma. A tu jest jakieś takie porąbane...
    Niby dlaczego uldze podlega kwota powyżej 100 zł miesiecznie??? A dlaczego np. nie 50zł, 20zł czy jeszcze inna? 100zł to bardzo wysoka kwota stanowiąca ogromną barierę. Emeryci otrzymujący emeryturę w wysokosci 830zł ( w tym dodatek pielęgnacyjny i dodatek za przymusową prace dla Niemców w czasie wojny) często zastanawiają się co mają kupić: czy leki, czy moze konieczne, inne jedzenie ze względu na dolegliwości. Znam to doskonale "od podszewki", dlatego wiem. Leki wykupuje sie raz na 3 miesiace tylko dlatego, by móc odliczyć marną kwotę powyżej 100 zł. Rocznie na leki wydaje sie ok 1500zł, a otrzymuje sie ulgi... aż 50zł! Śmieszne to i żenujace. I poniżające tych biednych chorych.
    Czy naprawdę nie stać nas na krztę człowieczenstwa? Czy naprawdę nie możemy kosztem bogaczy dac trochę więcej tym biednym??? By mogli godnie przeżyć ten najcięższy dla nich okres? Wszak kiedyś starość i nas dopadnie.
    Szokujące...

  • Mao(2009-10-06 23:11) Odpowiedz 00

    To jak to jest jeżeli się ma przzyznane inwalidztwo i jest się schorowanym ręcistą z najniższm świadczeniem to można wykupić leki na trzy miesiące i wtedy starać się o zwrot różnicy w podatku, bo do tej pory myślałam że należy mieć miesięczne faktóry opiewające na kwotę wyższą niż 100zł

  • azbestownik(2011-06-15 14:44) Odpowiedz 00

    mam orzeczenie lekarskie (renta z tytułu niezdolności do pracy)do 31 stycznia 2012 roku.W marcu2011r przeszedłem na emeryture-pracowałem przy przetworstwie azbestu.jakie musze zlożyc dokumenty by utrzymać dodatek rehabilitacyjny uprawniajacy do odpisu części wydatków poniesionych na zakup leków

  • Podatnik(2012-02-20 18:35) Odpowiedz 00

    Przepisy podatkowe obowiazujace w naszym kraju sa po trzykroc przedziwne,nalezałoby sie pochylic nad emerytami,ktorzy maja zanizone emerytury,panowie ministrowie tez beda kiedys na garnuszku zus,tylko z ta roznica,ze ich emerytury beda troche wyzsze.Panowie ,ale troche wiecej człowieczeństwa i wspołczucia dla ludzi,ktorym jest ciezko,to człowiek jest najwazniejszy w tym wszystkim..

  • zainteresowana tematem(2009-02-17 11:39) Odpowiedz 00

    Ciekawe, który lekarz jest tak chetny do wypisywania zaswiadczeń (dodatkowych kwitów) dot.listy leków, które osoba niepełnosprawna powinna stosować??? ...

  • zainteresowana tematem(2009-02-17 11:46) Odpowiedz 00

    ...poza tym, często bywa tak, ze lekarz specjalista odsyła pacjenta do lekarza pierwszego kontaktu...w takim wypadku jeszcze trudniej uzyskać zaswiadczenie od specjalisty!!!

  • do urzedników(2009-02-18 11:12) Odpowiedz 00

    Ciekawe, czy jakis urzednik to czyta i przyzna choc w mysli, ze przepis ten na pewno nie ułatwia zycia osobom schorowanym?! (...)

  • tik(2009-02-19 19:27) Odpowiedz 00

    Po prostu kwota wolna powinna być co najmniej dwa razy wyższa od minimalnej emerytury rocznej i nie byłoby problemów z żadnym odliczaniem, bo nie było by podatku do zapłaty. Uproszczenie całego systemu bzdurnych ulg.

  • zainteresowany(2009-02-17 23:58) Odpowiedz 00

    Czy ktoś oprócz zainteresowanych wyciąga z tych komentarzy jakieś wnioski czy piszemy poto żeby sobie ulżyć.

  • Zchorowana emerytka(2009-02-17 23:56) Odpowiedz 00

    A co z emerytami, którzy znaczna część nędznej emerytury wydają na lekarstwa i nie maja orzeczenia o niepełnosprawności i nie mogą odliczyć sobie leków. Nikt o tym nie myśli. Emeryt nie choruje?

  • Solidarny(2009-02-17 13:26) Odpowiedz 00

    Tam gdzie kończy się logika tam zaczyna się Polska! No i gitara.

  • WaG(2009-02-17 13:10) Odpowiedz 00

    Ad. 1:
    Zgadzam się - śmieszne to i żenujące. I poniżające.
    Ale nie o krztynę człowieczeństwa tu chodzi tylko o fakt, że nie stać Nas na np. refundacje leków z prawdziwego zdarzenia.
    A w/w zwroty są tylko marnym wypełnieniem art. 67 Konstytucji RP.. Żeby było.
    Ad. 2 i 3:
    Tak, lekarze spec. -większa większość ;->) -wypisują od ręki coś takiego. Z odpisem karty leczenia z zaleceniem stosowania leków też nie ma większych problemów.

  • nuta(2009-02-25 14:40) Odpowiedz 00

    Do Schorowanej emerytki : emeryt, który choruje także może wystąpić do Zus o orzeczenie niepełnosprawności i wtedy korzysta w pełni z ulgi rehabilitacyjnej.