Krajowa Administracja Skarbowa ma być wizytówką sprawnie działającego państwa; Konstytucja Biznesu jest dla nas kamieniem milowym, ważną wskazówką, ułatwiającą nasze działania – mówił w środę w Przygodzicach (Wielkopolskie) wiceminister finansów i wiceszef KAS Paweł Cybulski.

W Przygodzicach odbywa się spotkanie dla przedsiębiorców i urzędników nt. reformy prawa gospodarczego, w tym głównie Konstytucji Biznesu. Zapowiadany jest udział premiera Mateusza Morawieckiego. Organizatorem cyklu ogólnopolskich konferencji pod hasłem "Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany" jest PARP i MPiT.

Paweł Cybulski podkreślił, że jednym z priorytetów KAS jest "nieprzejednana" walka z nieuczciwymi podatnikami. "To często przez nich rodzą się pomysły związane z uszczelnieniem podatków. Niejednokrotnie rodzi to pewne obciążenia po stronie tych uczciwych przedsiębiorców, tych podatników, którzy dowiadują się o nowych utrudnieniach, obciążeniach. Ale, żeby odróżnić ziarno od plew, musimy zastosować nadzwyczajne środki, nadzwyczajne działania. Te działania stosujemy - z dużym, jak państwo widzicie, sukcesem” - powiedział.

Jak dodał, ambicją jest jak najskuteczniejsze oczyszczenie "całej strefy tych nieuczciwości, które dotykają zarówno nas, administrację skarbową, jak i państwa – przedsiębiorców i podatników".

"Chcemy oczyścić atmosferę i chcemy zrobić środowisko konkurencyjne, zdrowe, które pozwoli nam funkcjonować w ramach gospodarki wolnorynkowej, w wolnym kraju. Będziemy o to zabiegali. Konstytucja Biznesu jest dla nas kamieniem milowym, ważną wskazówką, która na pewno ułatwi nam nasze działania” - powiedział.

Zapewnił, że Krajowa Administracja Skarbowa "na pewno dotrzyma wszelkich zobowiązań jeśli chodzi o przyjazną administrację skarbową".

"Mam świadomość tego, że najtrudniejsze jest jeszcze przed nami. Sama zmiana ustaw podatkowych to jest jeszcze za mało. My musimy zmieniać mentalność wielu osób. Wiele osób zatrzymało się, mam wrażenie, jeszcze na etapie lat '80 i '90 ub. wieku. Musimy teraz szybko nadrobić te zaległości” - powiedział.

"Myślę, że już widać, te nasze zmiany. Mamy już mniej kontroli wśród podatników, staramy się bardziej bazować na bazach analitycznych, nie tworzyć pustych, nieefektywnych i zabierających czas kontroli. Chcemy, żeby to państwo działało sprawnie; KAS ma być wizytówką tego sprawnie działającego państwa” – dodał wiceminister.

Konstytucja Biznesu to gruntowna reforma prawa gospodarczego, której celem jest poprawa środowiska prawno-instytucjonalnego, w którym działają polscy przedsiębiorcy. Większość jej przepisów tj. np. ulga na start czy działalność nierejestrowa, weszły w życie z końcem kwietnia br. Od 1 lipca br. wejdą w życie przepisy ustawy o CEIDG i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, które dotyczą możliwości wysyłania e-wniosku np. o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS oraz dokonywania opłat urzędowych drogą elektroniczną.

Od lutego 2019 roku wejdą w życie przepisy Prawa przedsiębiorców, które dotyczyć będą firm wpisanych do KRS. W ich przypadku zawieszona działalność będzie automatycznie wznawiana po 24 miesiącach od jej zawieszenia.