Przedłużenie funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych (SSE) do końca 2020 roku może wpłynąć na zwiększenie dokonywanych inwestycji przez podmioty już prowadzące działalność na terenie SSE oraz zachęcić przedsiębiorców rozważających dokonanie inwestycji do ich ulokowania na terenie stref. Podstawową korzyścią wynikającą z prowadzenia działalności na terenie SSE jest zwolnienie z podatku dochodowego dochodu uzyskanego z tej działalności. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z preferencji?
W przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych źródłem zwolnienia jest art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem wolny od podatku jest dochód uzyskany z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE na podstawie zezwolenia. Wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami. Analogiczna regulacja dotycząca podatników podatku dochodowego od osób fizycznych jest zawarta w art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy o PIT.
Z powołanych przepisów wynika, że zwolnienie przysługuje wyłącznie przedsiębiorcom, którzy uzyskali zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie konkretnej SSE i odnosi się wyłącznie do dochodu osiągniętego z działalności prowadzonej na jej terenie i wyłącznie w zakresie określonym w zezwoleniu. Zatem przedsiębiorcy planujący inwestycje na terenie SSE powinni móc wyodrębnić organizacyjnie i dokumentacyjnie działalność objętą zezwoleniem, z której dochód korzysta ze zwolnienia z podatku.
Przedsiębiorca prowadzący na terenie strefy działalność inną niż określona w zezwoleniu bądź prowadzący równocześnie działalność poza strefą jest zobowiązany do wyodrębnienia z ogółu dochodu tej jego części, która jest objęta zwolnieniem, i wykazania jej w zeznaniu podatkowym. Pozostały dochód osiągany z działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym według zasad przewidzianych dla danego przedsiębiorcy. Z regulacji dotyczących funkcjonowania SSE wynika, że wysokość zwolnienia podatkowego jest równa iloczynowi wskaźnika intensywności pomocy publicznej dla danego obszaru i poniesionych na terenie strefy kosztów inwestycyjnych zakwalifikowanych do objęcia pomocą lub iloczynu wskaźnika intensywności pomocy publicznej dla danego obszaru i dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników, obejmujących koszty płacy brutto tych pracowników, powiększone o obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne, ponoszone przez przedsiębiorcę od dnia zatrudnienia tych pracowników.
dr Janusz Marciniuk
doradca podatkowy Marciniuk i Wspólnicy