Skuteczniejsza walka z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu ma dla mnie, jako europejskiej komisarz ds. sprawiedliwości, zasadnicze znaczenie. To kwestia bezpieczeństwa, a także sprawiedliwości.
Brak przejrzystości ułatwia przestępcom finansowanie działalności terrorystycznej. Zbyt liberalne przepisy w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy umożliwiają oszustom podatkowym dyskretne wprowadzanie z powrotem do obrotu gospodarczego „zaoszczędzonych” kwot. Z kolei utrata przychodów przez rządy powoduje, że nie są one w stanie dokonać niezbędnych inwestycji w infrastrukturę i edukację lub mogą się zdecydować na nakładanie większych podatków na uczciwych obywateli. Dokumenty panamskie udowodniły już, jak duże straty ponosi gospodarka europejska na skutek uchylania się od płacenia podatków.
Kiedy przestępcy piorą pieniądze zdobyte na przykład dzięki przemytowi narkotyków, „czyszczą je”, aby usunąć wszelkie ślady ich nielegalnego pochodzenia. Choć trudno jest ocenić skalę tego procederu, niektóre dane szacunkowe wskazują, że pranie pieniędzy powoduje co roku utratę 2–5 proc. globalnego PKB. Ponadto organizacje przestępcze i terrorystyczne potrzebują tych pieniędzy, by podtrzymać swoją działalność, werbować nowych członków oraz by przygotowywać akty terrorystyczne i ich dokonywać. Ukrócenie procederu prania pieniędzy powstrzyma przestępców przed planowaniem nielegalnych działań.
Dziś w całej Unii wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy. Nowe regulacje zwiększą przejrzystość i zagwarantują w całej Unii Europejskiej skuteczne zapobieganie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Przewidują one wzmożone kontrole przeprowadzane przez banki lub inne instytucje w przypadku transakcji podwyższonego ryzyka. Od dziś, przy nawiązywaniu stosunków gospodarczych oraz przed przeprowadzaniem transakcji na prośbę swoich klientów, instytucje finansowe muszą przeprowadzać bardziej systematyczne, gruntowne kontrole, biorąc pod uwagę różne czynniki ryzyka, takie jak profil klienta, rodzaj produktu, lokalizacja geograficzna itp. Będą one również musiały udowodnić, że podjęły odpowiednie kroki w celu ograniczenia tego ryzyka.
Inną ważną nowością jest wzmocnienie wymogów przejrzystości poprzez wprowadzenie wymogu zobowiązującego przedsiębiorstwa do posiadania dokładnych i aktualnych informacji na temat tego, kto jest ich faktycznym właścicielem, czyli na temat „beneficjenta rzeczywistego”. Państwa członkowskie są teraz zobowiązane do utworzenia centralnych rejestrów beneficjentów rzeczywistych przedsiębiorstw i funduszy.
Rejestry te pozwolą każdemu bankowi szybko i łatwo dowiedzieć się, kto stoi za przedsiębiorstwem, które pragnie przeprowadzić transakcję. Pozwoli to bankom przejrzeć złożone struktury przedsiębiorstw i umożliwi im blokowanie wszelkich podejrzanych transakcji bez powiadamiania klienta.
N owa dyrektywa obejmuje obecnie przedsiębiorstwa z sektora gier hazardowych, często wykorzystywane przez organizacje przestępcze w celu prania pieniędzy pochodzących z nielegalnej działalności. Wszyscy dostawcy takich usług będą od teraz zobligowani do sprawdzenia tożsamości gracza i spójności dokonywanych przez niego transakcji, w tym źródła pochodzenia środków finansowych. Będą oni musieli zgłaszać wszelkie przypadki podejrzenia prania pieniędzy do właściwego organu krajowego (jednostki analityki finansowej), który zbada sprawę i zgłosi ją policji.
Od teraz państwa członkowskie UE powinny prawidłowo wdrażać te przepisy. Jeśli jeden kraj będzie stosował niższe standardy, stanowić to będzie lukę prawną i osłabi naszą walkę w całej UE.
W reakcji na skandal dotyczący dokumentów panamskich i nowe zagrożenia terrorystyczne Komisja zaproponowała w lipcu ubiegłego roku dalsze wzmocnienie przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy. Wzywam Parlament Europejski i państwa członkowskie do zakończenia prowadzonych dyskusji tak szybko, jak to możliwe, abyśmy mogli zapewnić, że nasze przepisy są dostosowane do istniejących zagrożeń. Solidne ramy prewencji mają kluczowe znaczenie w walce z przestępczością zorganizowaną i terroryzmem. Dzięki przepisom, które dziś wchodzą w życie, jesteśmy lepiej przygotowani do wspólnej walki z tymi przestępstwami.
Věra Jourová, komisarz UE do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci