statystyki

Przy zerowym podatku też trzeba złożyć zeznanie podatkowe

30.12.2008, 03:00

Jeśli dochody podatnika za 2008 rok nie przekroczą kwoty wolnej od podatku i podatek do zapłaty wyjdzie zero, i tak trzeba będzie złożyć zeznanie podatkowe.

Reklama


Reklama


Każdy dochód, nawet 1 zł, trzeba opodatkować i wykazać przed urzędem skarbowym w zeznaniu rocznym. Można zapytać, po co, skoro podatek do zapłaty przy takim zarobku wyniesie 0 zł? To prawda. Dlatego w takiej sytuacji trzeba będzie złożyć tzw. zerowe zeznanie podatkowe. Takie zeznanie złożą wszyscy podatnicy, których zarobki w 2008 roku nie przekroczyły kwoty 3091 zł. To kwota wolna od podatku. Jeśli od tych wypłat były odprowadzone zaliczki na PIT, zostaną one zwrócone podatnikowi jako nadpłata podatku.

Zgodnie z przepisami ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), osiągnięcie przez podatnika w roku podatkowym jakichkolwiek dochodów zobowiązuje go do ich rozliczenia przed organem podatkowym. Od źródła pochodzenia zarobionych pieniędzy będzie zależał rodzaj formularza, jaki trzeba będzie wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym. Dlatego przygotowania do rocznego rozliczenia PIT należy zacząć od zakwalifikowania uzyskanych w roku podatkowym dochodów. Może się też okazać, że podatnik w danym roku osiągnął dochody z kilku źródeł, co może skutkować obowiązkiem złożenia kilku formularzy podatkowych, a nie jednego.

Warto wiedzieć, że źródłami przychodów są: stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta, działalność wykonywana osobiście, pozarolnicza działalność gospodarcza, działy specjalne produkcji rolnej, nieruchomości lub ich części, najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, kapitały pieniężne i prawa majątkowe, zbycie nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami i inne źródła.

5 stycznia 2009 r. w GP

Płyta Podatki 2009

Wszystkie podatki na jednej płycie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • medzis(2009-01-22 18:50) Odpowiedz 00

  Musze się rozliczyć za 2007 rok bo inaczej nie dadzą mi rodzinnego ani urlopu wychowawczego.Mam wypełnić zerowy Pit-37.W 2007 pracowałam za granicą na czarno.Co mam wpisać w te rubryki???Pomózcie>

 • UE-rezidente(2009-01-09 22:21) Odpowiedz 00

  Do : HL :) ... Czy na pewno "nic" - zadnej informacji do skarbówki ? - A co będzie jak jakis urzędas zapyta skąd Pan/Pani miał kase na życie w 2008 roku ? Jesli NIE - to super ! - tylko jakos nie chce mi sie w to wierzyć...
  Pozdrawiam.

 • anka(2008-12-31 14:23) Odpowiedz 00

  A jeśli człowiek nie osiągnął w roku 2008 żadnego dochodu, to też musi złożyć "zerowy" PIT-37?

 • HL(2008-12-30 15:00) Odpowiedz 00

  Do 1: to byłoby możliwe tylko przy zniesieniu kwoty wolnej i ulgi na dzieci - jesteś pewny, że tego chcesz?

 • WALKA O NORMALNOŚĆ(2008-12-30 13:14) Odpowiedz 00

  EKI chyba zjadłeś coś niestrawnego na świeta, bo taki bełkot w Twoim komentarzu może wydobywać się tylko przy pewnych czynnościach w łazience.

 • EKl(2008-12-30 08:27) Odpowiedz 00

  Ten system musi się zmienić. Zwiększyć obciążenia związene z rozliczeniem pracowników na pracodawców (od przedsiębiorcy trzeba wymagać profesjonalizmu choć samemu musi się użerać z biurokracją), wywalić ulgi w rozliczeniach (zostawić wnioski niezależne od rozliczeń jak "VZM"), wprowadzić bezpłatny podpis elektroniczny dla kontaktów z administracją, zwiększyć obciążenia skarbówek (np. jak pracodawca będzie nierzetelny to zwykły Kowalski sam zadba o to by komplet dokumentów od wszystkich pracodawców trafił do urzędu, ale sam nic nie liczy, nie obchodzi go nic poza kwotą zwrotu nadpłaty a z jakimś urzędasem widuje się raz na 100 lat..).
  Albo coś w ten deseń..

 • HL(2009-01-03 17:49) Odpowiedz 00

  Do: 4 oczywiście, że nie.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama