statystyki

Infolinia do spraw podatkowych

17.12.2008, 12:07; Aktualizacja: 17.12.2008, 12:09

W tym roku po raz pierwszy w rankingu urzędów skarbowych oceniliśmy ośrodki Krajowej Informacji Podatkowej. Zbadaliśmy ich pracowitość. Wygrał ośrodek KIP w Toruniu.

Reklama


Reklama


Krajowa Informacja Podatkowa, czyli KIP, to infolinia podatkowa, która od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00 udziela informacji na temat zagadnień podatkowych przez telefon. Numery telefonów na tę infolinię to: 0 800 055 055 dla telefonów stacjonarnych lub (0-22) 330 03 30 dla telefonów komórkowych.

Z Krajową Informacją Podatkową można się połączyć z każdego miejsca w Polsce za pośrednictwem jednego numeru telefonu. Dla dzwoniących z całego kraju stosowana jest jednakowa stała opłata za połączenie z telefonu stacjonarnego, natomiast opłata za połączenie z telefonu komórkowego zależy od opłat określonych w umowach z operatorami.

Jednak udzielanie odpowiedzi telefonicznych to niejedyne zadanie KIP. Przygotowuje ona także materiały informacyjne z zakresów tematycznych, które wzbudzają szczególne zainteresowanie podatników. Materiały są przekazywane przez urzędy skarbowe podatnikom oraz zamieszczone na stronie internetowej KIP: www.kip.gov.pl. Są to odpowiedzi na najczęściej zadawane przez podatników pytania.

Co istotne, od 1 lipca 2007 r. podatnicy, którzy chcą otrzymać interpretacje podatkowe, muszą wniosek w tym zakresie złożyć właśnie do jednego z czterech KIP, mimo że formalnie odpowiedzi na pytania podatników w imieniu ministra finansów wydają cztery izby skarbowe w: Warszawie (KIP w Płocku), Bydgoszczy (KIP w Toruniu), Poznaniu (KIP w Koninie), Katowicach (KIP w Bielsku-Białej).

JAK SKORZYSTAĆ Z KIP

Zadzwoń na infolinię

Numery telefonów na tę infolinię to: 0 800 055 055 dla telefonów stacjonarnych lub (0-22) 330 03 30 dla telefonów komórkowych.

Wybierz temat rozmowy

Po połączeniu trzeba wybrać tonowo jedną z sześciu kategorii podatkowych: 0 - rozliczenie roczne; 1 - PIT; 2 - CIT; 3 - VAT; 4 - procedury elektroniczne; 5 - e-deklaracje; 6- pomoc techniczna.

Połączenie z konsultantem

Po wybraniu jednej z kategorii następuje połączenie z konsultantem.

Uzyskanie odpowiedzi

W trakcie rozmowy konsultant udziela odpowiedzi na pytanie. Gdy konsultant nie zna odpowiedzi, łączy z ekspertem. Ekspert udziela odpowiedzi na pytanie. Gdy ekspert nie zna odpowiedzi, pytanie jest odroczone; odpowiedź udzielana jest w ciągu siedmiu dni.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • poatnik(2012-07-13 09:24) Odpowiedz 10

  Trafiłem na jakiegoś niemiłego typa, który bardzo utrudnił mi uzyskanie informacji. Zamiast odpowiedzieć na pytanie spodziewał się ode mnie że jestem ekspertem. Facet miał chyba zły dzień i dopiero po kilkakrotny sparafrazowaniu pytania udzielił mi łaskawie odpowiedzi. Poczułem się jak śmieć

 • Mały przedsiębiorca(2013-01-03 13:29) Odpowiedz 10

  Miałem ten sam problem ten człowiek był naprawdę chamski.Mam nadzieję że rozmowa się nagrała i ktoś poinformuje tego pana po co tam jest.
  Co ciekawe gdy informacji udzielają kobiety to nigdy nie ma takiego problemu

 • SKLEP SPOZYWCZY(2013-03-20 10:38) Odpowiedz 00

  JESTEM MAŁYM PRZEDSIEBIORCĄ NIE WYBRAŁEM METODY KASOWEJ
  CZY OBOWIAZUJE MNIE ODLICZENIE VAT WTEDY KIEDY ZAPŁACE ZA FAKTURE CZY MOGE TAK JAK BYLO DAWNIEJ

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama