Przedsiębiorca, który w celach promocyjnych sprzedaje influencerom catering dietetyczny za symboliczną złotówkę, może odliczyć podatek naliczony z faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku ze współpracą. Sam natomiast płaci VAT od promocyjnej ceny sprzedaży – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Spytała o to spółka, która zajmuje się przygotowaniem i dostarczaniem cateringu dietetycznego oraz diet sokowych. Wyjaśniła, że rynek, na którym działa, jest silnie konkurencyjny, dlatego musi podejmować liczne działania marketingowe. W tym celu nawiązała m.in. współpracę z influencerami. Sprzedaje im po promocyjnej cenie 1 zł catering i diety sokowe, a oni promują w zamian jej produkty w mediach społecznościowych i wśród znajomych.
Spółka uważała, że w takiej sytuacji płaci VAT od 1 zł. Przekonywała, że skoro sprzedaż po promocyjnej cenie ma uzasadnienie biznesowe, a influencerzy nie są podmiotami powiązanymi ze spółką w rozumieniu art. 32 ustawy o VAT, to podstawą opodatkowania jest kwota rzeczywiście otrzymana z tytułu sprzedaży, czyli uwzględniająca przydzielony rabat, zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT.
Na poparcie swojego stanowiska przywołała wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE m.in. z 20 stycznia 2005 r. (sygn. C-412/03) i z 9 czerwca 2011 r. (sygn. C-285/10)
Spółka uważała również, że ma prawo odliczyć cały podatek naliczony z faktur dokumentujących wydatki na nabycie lub wytworzenie sprzedawanych promocyjnie diet i cateringu, bo są one bezpośrednio powiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą i czynnościami opodatkowanymi VAT.
Dyrektor KIS zgodził się ze spółką w obu kwestiach. Odstąpił przy tym od uzasadnienia własnego stanowiska. ©℗
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 8 września 2022 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.507.2022.2.WN