Od 1 lipca 2022 r. kasy fiskalne online muszą być zintegrowane z terminalem płatniczym. W przeciwnym razie grozi kara 5 tys. zł. Wymóg ten jednak – o czym nie wszyscy wiedzą – nie dotyczy drukarek fiskalnych.

– Połączenie takie w ogóle nie jest możliwe technicznie – tłumaczy Piotr Ślęzak z firmy Posnet.
To dobra informacja dla branży gastronomicznej, która już od roku musi stosować kasy online. Integracja kas z terminalem jest dla tej grupy przedsiębiorców szczególnie kłopotliwa, bo oznaczałaby, że od lipca 2022 r. kelner, aby przyjąć zapłatę, musiałby podchodzić do stolika z kasą fiskalną i jednocześnie z terminalem płatniczym.
Problemu tego nie będzie, jeżeli restauracja korzysta z drukarek fiskalnych.
Konieczne połączenie…
Wymóg integracji kas online z terminalami płatniczymi wynika z Polskiego Ładu, czyli nowelizacji z 29 października 2021 r. ustaw podatkowych (Dz.U. poz. 2105).
Nakłada ona na przedsiębiorców wymóg przyjmowania już od 1 stycznia 2022 r. płatności bezgotówkowych (np. kartą lub telefonem) – jeśli klient zechce w ten sposób zapłacić.
Wynika to z nowego art. 19a ust. 1 i 2 prawa przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 162).
Wyjątek dotyczy tylko przedsiębiorców, którzy nie stosują kas fiskalnych.
Z kolei od 1 lipca 2022 r. pojawi się obowiązek połączenia kasy fiskalnej online z terminalem płatniczym. To z kolei wynika z art. 19a ust. 3 prawa przedsiębiorców. W przepisie tym jednak mowa jest wyłącznie o kasach, „które umożliwiają połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas”.
Jest to konsekwencją regulacji zawartych w rozporządzeniach technicznych:
  • ministra przedsiębiorczości i technologii z 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz.U. poz.1206), które zostało uchylone 2 maja 2021 r. – obecnie na rynku funkcjonują urządzenia wyprodukowane na podstawie tych przepisów,
  • ministra rozwoju, pracy i technologii z 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących (Dz.U. poz. 1759), które obowiązujące od 28 września 2021 r. – na rynku nie ma jeszcze urządzeń zgodnych z tym rozporządzeniem, te są dopiero badane w Głównym Urzędzie Miar.
…ale nie drukarek
– Wyjątek dotyczy drukarek fiskalnych działających online – zwraca uwagę Piotr Ślęzak. Wyjaśnia, że to również wynika ze wspomnianych rozporządzeń technicznych z 28 maja 2018 r. i z 12 września 2021 r. W obu wprost napisano, że posiadanie interfejsów komunikacyjnych, umożliwiających co najmniej współpracę z terminalem płatniczym, nie dotyczy drukarek fiskalnych (m.in. par. 6 w obu rozporządzeniach).
To oznacza, że podatnicy, którzy używają drukarek fiskalnych, muszą jedynie od 1 stycznia 2022 r. zapewnić klientom możliwość zapłaty w formie bezgotówkowej.
Modele tradycyjne
Przypomnijmy, że obowiązek integracji z terminalem płatniczym nie dotyczy też kas z papierowym i elektronicznym zapisem kopii, bo takiego wymogu:
  • nie przewidywało rozporządzenie ministra gospodarki z 27 sierpnia 2013 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz.U. poz. 1076), ani
  • nie przewiduje obecnie obowiązujące rozporządzenie techniczne z 12 września 2021 r. (Dz.U. poz. 1752).
To drugie dotyczy kas z elektronicznym zapisem kopii (urządzenia z papierowym zapisem kopii nie są już produkowane).