Rozmawiamy z TOMASZEM ŚLEPOWROŃSKIM, dyrektorem zarządzającym ALD Automotive - Resort finansów chce wprowadzić ograniczenia w odliczaniu VAT od kupna samochodów i paliwa do nich na trzy lata. Rozwiązania tymczasowe zaszkodzą branży m.in. motoryzacyjnej i leasingowej. Utrudnią bowiem firmom planowanie wydatków w dłuższym okresie.
ROZMOWA
Ministerstwo Finansów przygotowało założenia do projektu zmian do ustawy o VAT w zakresie odliczania podatku od paliwa i zakupu aut. Jak branża motoryzacyjna ocenia ten pomysł?
Ministerstwo Finansów ogłosiło, że w latach 2010–2012 zamierza zawiesić możliwość odliczenia VAT od zakupu paliwa oraz ograniczyć odliczenia VAT od firmowych samochodów do 60 proc. wartości podatku, nie więcej niż 6 tys. zł. Ograniczenia mają objąć samochody o masie do 3,5 tony. W stosunku do obecnie obowiązujących, a przywróconych po orzeczeniu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, przepisów o tzw. samochodach z kratką oznacza to realne podniesienie podatków dla firm. Dziś kratka daje możliwość uzyskania pełnego odliczenia VAT praktycznie od każdego rodzaju samochodu. Niewątpliwie, ograniczenie odliczeń wyhamuje rozwój branż motoryzacyjnej i leasingowej, które i bez tego znajdują się dziś w bardzo trudnej sytuacji.
● Ale MF właśnie chce zlikwidować kratkę. Czy to zły pomysł?
– Rezygnacja z kratki ma pewne pozytywne skutki. Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli zarejestrować samochód z kratką przed zmianą przepisów, będą napędzać rynek w II połowie tego roku. Co więcej, auta z kratką, a więc samochody de facto osobowe z homologacją ciężarową, to zasadniczo niekorzystne rozwiązanie. Tworzy ono fikcję prawną, która nie odpowiada rzeczywistości i nie jest stosowana w Unii Europejskiej. Ponadto generuje dodatkowe koszty ok. 3 tys. zł za dostosowanie każdego samochodu osobowego do homologacji ciężarowej. Celem polskiego prawodawcy powinno być pełne odliczania VAT od służbowych samochodów i paliwa, bez względu na ich masę czy przeznaczenie. Rezygnacja z kratki jest więc słusznym posunięciem, ale powinna zmierzać nie do ograniczeń, a do rozszerzenia odliczeń VAT.
● Niestety ograniczenia nadal będą, jeśli wyrazi na nie zgodę europejski Komitet ds. VAT. Czy to dobrze?
– W krajach zachodnich, takich jak USA czy Niemcy, rząd dopłaca do kupna nowych samochodów, stymulując rozwój branży motoryzacyjnej i leasingowej w kryzysie. Polityka podatkowa w Polsce stoi w opozycji do takiego podejścia i stwarza wyjątkowo trudne warunki dla tego sektora gospodarki. Zawieszenie odliczeń w Polsce to zły pomysł, nie tylko z perspektywy pogorszenia koniunktury w branży, ale również dlatego, że rozwiązanie to jest tymczasowe i utrudnia przedsiębiorstwom planowanie wydatków w dłuższym okresie.● W takim razie, jakich zmian oczekuje branża – pełnego odliczania VAT?
– Tak. Podatnicy oczekują oczywiście pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodów firmowych i paliwa, bez konieczności dokonywania przeróbek wymuszonych przez instytucję tzw. kratki.
● Ale naszego budżetu nie stać na razie na takie rozwiązania.
– To prawda. W świetle złej kondycji finansów państwa to rozwiązanie wydaje się obecnie niemożliwe. W związku z tym MF powinno skupić się na wprowadzeniu regulacji, które będą obowiązywały w dłuższym okresie i pozwolą na długofalowe planowanie kosztów firmowych samochodów.
● Jakie będą skutki zaproponowanych rozwiązań w praktyce?
– Obecne wyniki branży leasingowej i motoryzacyjnej dowodzą, że najważniejszym czynnikiem rozwoju jest koniunktura na rynku, a wpływ zmian podatkowych jest ograniczony. Dla przykładu, przywrócenie kratki na kilka miesięcy zmieniło niewiele. Tylko firmy, które planowały wymieniać samochody w tym roku, skorzystają z tej możliwości. Pozostałe przedsiębiorstwa, które użytkują pojazdy zaledwie rok lub dwa, nie zakończą umów leasingu lub wynajmu przed czasem, ponieważ będą musiały ponieść wysokie koszty ich zerwania. Przyczyną zmniejszenia liczebności firmowej floty może być trudna sytuacja finansowa firmy, a nie mniej korzystne podatki.
ALD AUTOMOTIVE POLSKA
Firma ALD Automotive Polska należy do grupy Société Générale i specjalizuje się w świadczeniu usług wynajmu długoterminowego, finansowania oraz zarządzania flotą pojazdów. Spółka zarządza obecnie flotą 5800 pojazdów. ALD Automotive Polska jest członkiem Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Polska spółka jest częścią międzynarodowej firmy ALD Automotive, która działa w 39 krajach, zarządzając flotą ponad 786 tys. pojazdów.