Przepisy w zakresie wystawiania faktur nie regulują wprost możliwości wystawiania faktur korygujących do więcej niż jednej faktury. Czy w praktyce istnieje taka możliwość?
Zgodnie z przepisami o VAT w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono różnego rodzaju obniżek ceny – korekcie ulega podstawa opodatkowania. Istotne jest, aby taką obniżkę (korektę) udokumentować prawidłowo wystawioną fakturą korygującą.
Przepisy regulujące wystawianie faktur korygujących nie przewidują wprost możliwości wystawiania faktur korygujących do więcej niż jednej faktury. Nie jest też jasne, czy wystawiając fakturę korygującą zbiorczą, podatnik powinien zawrzeć w niej wszystkie elementy korygowane faktury pierwotnej. Powodowałoby to w przypadku korekty wielu faktur z dłuższego okresu obowiązek wpisywania jako pozycji korygowanej każdej pojedynczej pozycji objętej fakturą pierwotną. Oznaczałoby to wystawianie wielostronicowych faktur korygujących. Stanowisko organów podatkowych w tym zakresie pierwotnie wymagające wykazywania na fakturze korygującej wszystkich elementów faktur korygowanych uległo ostatnio stopniowemu złagodzeniu.
Doprowadzenie rozliczeń z nabywcą do stanu zgodnego z rzeczywistym bez naruszenia obowiązków dokumentacyjnych powinno być możliwe przez wystawienie zbiorczej faktury korygującej do wielu faktur wystawionych na rzecz danego kontrahenta w ciągu roku. Nie ma też przeciwwskazań prawnych, by dokumentować udzielenie rabatu zbiorczymi fakturami korygującymi odnoszącymi się łącznie do wszystkich dostaw dokonanych w danym roku na rzecz konkretnych nabywców, wykazując łączną jedynie wartość korekty (zmniejszenia podatku należnego), o ile taka sama byłaby przyczyna korekty. Jednocześnie odniesienie do faktur pierwotnych (referencja) było zawarte np. w załączniku stanowiącym integralną część faktury korygującej.
Brak jest również podstaw, by ograniczać długość okresu, do którego odnosi się zbiorcza korekta. Może zatem korygować faktury wystawione na rzecz danego kontrahenta, np. w okresie rocznym.