Dostawa i montaż żaluzji, rolet i moskitier w obiektach budowlanych nie może być opodatkowana preferencyjną 8-proc. stawką VAT. Usługi te nie mają wpływu na sprawność techniczną budynku.

W analizowanej przez Izbę Skarbową w Warszawie sprawie podatnik prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której montuje żaluzje, rolety tekstylne, aluminiowe, plisy, moskitiery, markizy itp. oraz sprzedaje te wyroby. Po przyjęciu oferty przez zleceniodawcę podatnik kupuje gotowe wyroby lub materiały (komponenty) do wyrobu rolet, moskitier i innych, z których własnymi środkami wytwarza gotowe produkty.

Następnie montuje je w budynkach sklasyfikowanych w PKOB 111, 112, 113.

Stołeczna izba przypomniała, że preferencyjna stawka VAT – 8 proc. – ma zastosowanie do wskazanych w przepisach czynności związanych z budownictwem mieszkaniowym, jednak nie do wszystkich usług dotyczących samego instalowania czy montażu różnych towarów.

Świadczonych przez podatnika usług w zakresie dostawy z montażem żaluzji rolet tekstylnych, aluminiowych, plis, moskitier, markiz itp. w obiektach budowlanych sklasyfikowanych w PKOB 111, 112 i 113 nie można uznać za konserwację, remont, modernizację, a także budowę. Jest tak dlatego, że czynności te nie dotyczą substancji samego budynku.

Żaluzje, rolety, plisy, moskitiery, markizy są wyposażeniem budynku (lokalu), a ich przytwierdzenie do ścian i sufitu pozostaje bez znaczenia. W wyniku ich montażu nie nastąpi zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego budynku.

Wobec tego opisane usługi nie mieszczą się w zakresie czynności, do których można by stosować obniżoną stawkę podatku. Podatnik musi więc rozliczyć podatek od towarów i usług według podstawowej 23-proc. stawki.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 lipca 2011 r. (nr IPPP3/443-588/11-2/LK).