Po zakończonych uzgodnieniach wewnątrzresortowych Ministerstwo Finansów przesyła właśnie nowelizację ustawy o VAT do innych ministerstw. O niektórych modyfikacjach resortu w zakresie zmian w wysokości opodatkowania informowaliśmy już wcześńiej. Na zmianach dotyczących wysokości opodatkowania VAT niektórych towarów i usług budżet państwa ma zyskać w sumie około 67 mln zł.

Po zmianie przepisów od początku 2013 roku nie kupimy już kawy z obniżonym VAT. Dziś, zamawiając cappuccino, latte czy espresso, na paragonie zobaczymy informację, że kawiarnia wykonała dla nas usługę objętą 8-proc. podatkiem od towarów i usług. Za 7 miesięcy napoje przygotowane przy wykorzystaniu naparu kawy i herbaty (jak również sam napar) mają być opodatkowane podstawową stawką podatku.

Druga podwyżka będzie dotyczyć lodów i gotowych posiłków oraz dań przeznaczonych do bezpośredniego spożycia. Obecnie produkty te objęte są 5-proc. VAT. W przyszłym roku będzie to już 8 proc.

Kolejna zmiana ma wyeliminować zwolnienie z VAT dla usług pocztowych świadczonych przez operatora publicznego (Pocztę Polską), które nie mają charakteru powszechnego. Podwyżki czekają też branżę medialną. Z 8 proc. do 23 proc. wzrośnie VAT między innymi na produkcję programów telewizyjnych i usług związanych z projekcją filmów.

Opracowany projekt zakłada wyłączenie z 8-proc. stawki VAT wyrobów sztuki ludowej oraz rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego przez wykreślenie poz. 108 – 128 z załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Będą one opodatkowane 23-proc. VAT.

Jednak to nie koniec nowości. Rewolucja czeka przedsiębiorców przy powstawaniu obowiązku podatkowego. Ma on powstawać z upływem miesiąca, w którym dokonano dostawy towarów lub wykonano usługę. Ta zasada zerwie z ugruntowaną praktyką, zgodnie z którą jeśli podatnik zobowiązany był wystawić fakturę, obowiązek podatkowy powstawał z momentem wystawienia faktury (nie później niż 7 dni od wydania towaru lub wykonania usługi).

Wzrośnie również limit dla prezentów o małej wartości. Dla prezentów ewidencjonowanych wyniesie on do 200 zł brutto, a dla prezentów nieewidencjonowanych – do 20 zł brutto.