Zrobiliśmy kolejny krok na drodze do likwidacji jednego z największych absurdów podatkowych. Ten sam towar nie będzie już mógł być opodatkowany różnymi stawkami daniny.
Reklama
Zakłada to przyjęty wczoraj przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy o VAT i ordynacji podatkowej. Dokument wprowadza nową matrycę stawek podatkowych, która – jak przekonuje rząd – uprości rozliczenia z VAT. Obecnie bowiem przedsiębiorcy sprzedający ten sam towar często rozliczają się według różnych stawek podatkowych. Na przykład w przypadku pieczywa – w zależności od daty jego przydatności do spożycia – według trzech. Po zmianach podobna sprzedaż będzie opodatkowana jednolicie.
Matryca ma być neutralna dla budżetu, co oznacza, że VAT w niektórych przypadkach wzrośnie, a w innych znacząco zmaleje. Dla przykładu rząd zdecydował się objąć najniższą 5-proc. stawką daniny np. pieczywo, ciastka, owoce tropikalne i cytrusowe, zupy, buliony i żywność dietetyczną, książki papierowe oraz elektroniczne (e-booki), smoczki i żywność przeznaczoną dla niemowląt, artykuły higieniczne oraz soki i nektary. Według 8-proc. stawki VAT rozliczana będzie np. sprzedaż musztardy, większości gazet papierowych i elektronicznych (ale prasa lokalna i regionalna zachowa dotychczasowe 5 proc.). Przedsiębiorcy sprzedający lód, homary, ośmiorniczki, napoje zawierające 20 proc. wkładu owocowego będą natomiast stosować podstawową 23-proc. stawkę VAT.
To nie koniec zmian, bo aby rozwiać wszelkie wątpliwości związane ze stawką podatku na sprzedawany towar, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydawał będzie wiążące informacje stawkowe (WIS). Treść takiego dokumentu będzie chronić zarówno wnioskodawcę, jak i jego kontrahentów. Choć nowa matryca stawek ma wejść w życie od początku 2020 r., WIS-y będą wydawane już od czerwca tego roku. Wtedy ma też wejść w życie obniżka: do 5 proc. stawki VAT na sprzedaż audiobooków i e-booków oraz ujednolicenie stawki na sprzedaż prasy na poziomie 8 proc.
Etap legislacyjny
Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd