Osobom, które były wspólnikami spółek cywilnych lub handlowych niemających osobowości prawnej w dniu ich rozwiązania, przysługuje prawo zwrotu różnicy podatku wykazanego w deklaracji podatkowej za okres, w którym odpowiednio te spółki były podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni (zob. art. 14 ust. 9a ustawy o VAT).
Do 31 sierpnia 2019 r. w przypadku byłych wspólników zwrotu różnicy podatku dokonywano (zgodnie z art. 14 ust. 9b ustawy o VAT) na podstawie złożonej deklaracji podatkowej wraz z załączonymi do tej deklaracji:
  • umową spółki, aktualną na dzień rozwiązania spółki;
  • wykazem rachunków bankowych byłych wspólników w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub rachunków byłych wspólników w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której są członkami, na które ma być dokonany zwrot różnicy podatku.
Takie rozwiązanie rodziło problemy natury technicznej, gdyż od 1 stycznia 2018 r. deklaracje podatkowe (VAT-7 oraz VAT-7K) są składane wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Brak jest natomiast możliwości złożenia tą drogą innych dokumentów. Z tego względu ustawodawca doprecyzował, że powinny one zostać złożone nie później niż w dniu złożenia deklaracji podatkowej. Stosownie do art. 14 ust. 9b ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2019 r., w przypadku byłych wspólników zwrotu różnicy podatku dokonuje się na podstawie deklaracji podatkowej oraz złożonych nie później niż w tym samym dniu:
  • umowy spółki – aktualnej na dzień rozwiązania spółki;
  • wykazu rachunków bankowych byłych wspólników w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub ich rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której są członkami, na które ma być dokonany zwrot różnicy podatku.
  • Najpierw dowód zapłaty faktur, a dopiero potem szybki zwrot VAT
Jednocześnie zmieniając art. 14 ust. 9c ustawy o VAT, ustawodawca doprecyzował, że od 1 września 2019 r. zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 14 ust. 9b ustawy o VAT, dokonuje się:
  • w proporcjach wynikających z prawa do udziału w zysku określonego w umowie spółki; jeżeli ze złożonej (do 31 sierpnia 2019 r. z załączonej) umowy nie wynikają te udziały w zysku, przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe;
  • na rachunki, o których mowa w art. 14 ust. 9b pkt 2 ustawy o VAT (tj. wskazane w złożonym wykazie).
W przypadku niezłożenia dokumentów (umowy spółki i wykazu rachunków byłych wspólników) kwota zwrotu różnicy podatku składana jest do depozytu organu podatkowego. W przypadku gdy złożono dokumenty, ale w wykazie rachunków nie podano rachunku byłego wspólnika, do depozytu składana jest kwota zwrotu różnicy podatku w części przypadającej temu byłemu wspólnikowi albo osobie będącej właścicielem przedsiębiorstwa w spadku (zob. art. 14 ust. 9e ustawy o VAT).
Podstawa prawna
•art. 14 ust. 9a–9j ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2200)