Firma wypłacająca nagrody z czystego zysku nie może ich zaliczyć do kosztów podatkowych. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny (NSA).
Sprawa dotyczyła spółki, która co roku na podstawie zbiorowego układu pracy przeznaczała część zysku na premie dla załogi. Przelewała pieniądze po potrąceniu składek ZUS na konta pracowników i chciała uzyskać od ministra finansów potwierdzenie, czy może te nagrody uwzględnić w rozliczeniu podatkowym.
Minister uznał, że nie, ponieważ wypłaty są częścią wypracowanego zysku netto. Z tym zgodził się NSA.
Sąd wyjaśnił, że dochód spółki został już obliczony jako różnica między przychodami a kosztami i następnie obciążony podatkiem. Przepisy o podatkach dochodowych nie pozwalają po raz drugi ujmować w kosztach uzyskania przychodów wydatków poniesionych na wynagrodzenia pracowników. Nie można też kosztów powiększyć o nagrody wypłacone z zysku netto. W przeciwnym razie skutkiem byłoby pomniejszenie obliczonego wcześniej i opodatkowanego dochodu. Sąd podkreślił, że nie ma żadnego znaczenia, iż nagrody wypłacano w innym roku podatkowym niż ten, w którym opodatkowano dochód.
– Wypłaty z zysku są neutralne podatkowo. Nie generują przychodów ani też nie stanowią kosztów – podkreślił sędzia Jan Rudowski. Dodał, że każdy wydatek, który przedsiębiorca chce odliczyć od przychodów, musi spełnić kryterium podatkowe, tj. musi mieć związek z przychodami. Wypłata nagród z czystego zysku tego kryterium nie spełnia.
Wyrok jest prawomocny.
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 3 października 2012 r., sygn. akt II FSK 332/11.