statystyki

Podarowanie ekspozycji muzeum jest objęte VAT

autor: Jakub Pawłowski30.11.2016, 07:24; Aktualizacja: 30.11.2016, 09:58
zabytek, obraz, muzeum

Stowarzyszenie opłaciło projektantów, budowniczych i zespół ekspertów, którzy sprawowali merytoryczną pieczę nad powstającym projektemźródło: ShutterStock

Nieodpłatne przekazanie wystawy na rzecz muzeum nie jest zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Transakcja ta nie jest zatem wyłączona z opodatkowania – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła prywatnego stowarzyszenia, które miało status organizacji pożytku publicznego. Jego celem statutowym było utrwalanie pamięci o historii i losach narodu żydowskiego.

Stowarzyszenie zainicjowało też budowę i było współzałożycielem muzeum, w którym odpłatnie udostępniano eksponaty promujące m.in. kulturę żydowską. Zobowiązało się również do stworzenia dużej wystawy, która miała być następnie przekazana muzeum w drodze darowizny.

Była to jedna z najbardziej skomplikowanych technicznie ekspozycji multimedialnych w Polsce. Składało się na nią osiem galerii o powierzchni ponad 4 tys. m. kw.

Przedsięwzięcie na taką skalę wiązało się z niemałymi kosztami. Stowarzyszenie opłaciło projektantów, budowniczych i zespół ekspertów, którzy sprawowali merytoryczną pieczę nad powstającym projektem. Poniosło też wydatki na oprawę audiowizualną, elementy ekspozycji, niezbędne materiały i promocję. Ponadto wyodrębniło ten projekt organizacyjnie i finansowo.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane