Czy w sytuacji, gdy dokonywane przez spółkę czynności nie podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC), a na spółce nie ciążył obowiązek złożenia deklaracji PCC-1 i uiszczenia podatku, podatnik musi składać korektę deklaracji? Rozważmy ten problem w oparciu o sytuację, gdy spółka nie będąc zobowiązana do składania deklaracji, dokonała wpłaty podatku nienależnego lub w wysokości większej od należnej.
AGNIESZKA TAŁASIEWICZ
partner Ernst & Young
Nie powinno budzić wątpliwości to, że kwota zapłacona tytułem rzekomego zobowiązania podatkowego przez podmiot, który błędnie uznał się za podatnika, stanowi nadpłatę. W takim przypadku właściwą podstawą prawną do żądania stwierdzenia nadpłaty jest art. 75 par. 2 pkt 1 lit. c) Ordynacji podatkowej, stanowiący o wpłacie podatku nienależnego lub w wysokości większej od należnej, podczas gdy podatnik nie był zobowiązany do składania zeznań.
W takiej sytuacji nie jest wymagane złożenie wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty korekty deklaracji podatkowej. Wymóg złożenia korekty deklaracji podatkowej byłby w tym przypadku paradoksalny. Podmiot, który nie musiał składać deklaracji, a w sposób błędny tego dokonał, żeby doprowadzić do stanu zgodnego z prawem, musi teraz składać korektę deklaracji i zadeklarować, że nie miał obowiązku deklarowania podatku.
Żądanie złożenia korekty deklaracji w takiej sytuacji przeczyłoby istocie korekty deklaracji. Jak podkreśla się w orzecznictwie, korekta deklaracji podatkowej ma zawsze na celu doprowadzenie do zgodności niewłaściwie deklarowanej poprzednio sytuacji prawnopodatkowej z sytuacją nakazaną przez ustawy podatkowe (np. uchwała NSA z 30 czerwca 2003 r., sygn. akt FPS 3/03). Jeśli zatem podatnik nie był zobowiązany do złożenia deklaracji PCC-1 ze wskazaniem zobowiązania podatkowego w wysokości 0, czyli nie powinien był w ogóle deklarować zobowiązania w PCC, to nie może być mowy o obowiązku korekty deklaracji (w takiej sytuacji na podmiocie w ogóle nie ciążył obowiązek podatkowy). Korekty deklaracji w podatkach powstających z mocy prawa prowadzą zasadniczo do zmiany wysokości kwoty powstałego już zobowiązania podatkowego. Oznacza to, że obowiązek korekty może dotyczyć wyłącznie sytuacji, gdy podatnik deklaruje podatek w innej wysokości niż pierwotnie (a nie, gdy przeczy istnieniu zobowiązania podatkowego).
Ten komentarz dotyczy sytuacji odnoszącej się do PCC, ale w istocie ma zastosowanie do każdego przypadku, gdy zobowiązanie podatkowe zostało nienależnie zapłacone, gdy nie istniał obowiązek do deklarowania takiego zobowiązania.
Not. EM
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama