To kolejny już wyrok sądu I instancji, z którego wynika, że dochody fundacji rodzinnej z krótkoterminowego najmu są wolne od CIT. Wcześniej orzekł tak 19 czerwca 2024 r. WSA w Gdańsku (sygn. I SA/Gd 219/24). Pisaliśmy o tym szerzej w artykule „Fundacja może wynająć na krótkie terminy” (DGP nr 119/2024).

Oba wyroki są nieprawomocne, ostatecznie wypowie się w tej kwestii Naczelny Sąd Administracyjny.

Fundacja rodzinna a najem

Przypomnijmy, że fundacje rodzinne są co do zasady zwolnione z CIT (art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT). Zwolnienie nie ma jednak zastosowania, gdy prowadzona przez nie działalność gospodarcza wykracza poza zakres określony w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 326 ze zm.). W przepisie tym wymienione są m.in. najem, dzierżawa, udostępnianie mienia do korzystania na innej podstawie.

Czy dozwolony jest również najem „na doby”? Tak – orzekł WSA w Gdańsku we wspomnianym wyroku z 19 czerwca 2024 r. Tego samego zdania był teraz sąd we Wrocławiu.

Apartamenty

Chodziło o fundację rodzinną, która została właścicielem nieruchomości i zarabiała na ich krótkoterminowym wynajmie na rzecz podmiotów niepowiązanych. Uważała, że jest to działalność dla niej dozwolona, a więc dochód z tego tytułu powinien być bez CIT. Fundacja argumentowała, że na gruncie kodeksu cywilnego najem krótkoterminowy jest takim samym najmem jak każdy inny. Przywołała też wspomniany wyrok gdańskiego WSA na poparcie swojego stanowiska.

Nie zgodził się z tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Stwierdził, że najem i dzierżawa, o których mowa w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej, charakteryzują się dużym sformalizowaniem; podpisywana jest umowa, protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości, najemca zobowiązuje się do przestrzegania regulaminu, uiszcza kaucję zabezpieczającą, rozliczenie czynszu jest cykliczne, w okresach miesięcznych, kwartalnych lub rocznych.

Natomiast najem krótkoterminowy, np. „na doby”, ma całkiem inne cechy – stwierdził dyrektor KIS. Uznał więc, że taki najem wykracza poza zakres działalności, która jest dozwolona dla fundacji rodzinnej.

Także na krótkie terminy

Interpretację tę uchylił wrocławski WSA.

– Sąd zwrócił uwagę na to, że najem krótkoterminowy nie został kompleksowo uregulowany w polskim porządku prawnym, więc podstawą prawną są tu przepisy kodeksu cywilnego dotyczące najmu. Nie ma znaczenia to, że umowy najmu krótkoterminowego nie wiążą się np. z wymogiem zapłacenia kaucji zabezpieczającej, ani nie są rozliczane w dłuższym okresie – relacjonuje Arkady Zadrożny, radca prawny i starszy konsultant w Crido.

Wyrok jest nieprawomocny.

Wyrok WSA we Wrocławiu z 26 marca 2025 r., sygn. akt I SA/Wr 807/24