statystyki

Konwencja międzynarodowa nie chroni przed weryfikacją kosztów

autor: Jakub Pawłowski22.08.2016, 07:45; Aktualizacja: 22.08.2016, 12:32

Nawet jeżeli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pozwala odliczać nakłady poniesione przez zagraniczną spółkę na jej polski zakład, to i tak urzędnicy mogą badać związek tych wydatków z przychodami oddziału – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła polskiego oddziału niemieckiej spółki. Był to zakład w rozumieniu polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Spór dotyczył rozliczenia kosztów poniesionych przez spółkę matkę na administrację, zarząd, marketing oraz sprzedaży. Spółka obciążyła nimi polski oddział, który wykazał je w zeznaniu CIT-8.

Zasadniczo dopuszcza to polsko-niemiecka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jej art. 7 ust. 3 pozwala, przy ustalaniu zysków zakładu, odliczać nakłady ponoszone dla tego zakładu, włącznie z kosztami zarządzania i ogólnymi kosztami administracyjnymi, niezależnie od tego, czy powstały w państwie położenia zakładu (czyli w Polsce), czy w państwie, w którym ma siedzibę spółka macierzysta (w Niemczech).


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane