statystyki

Konwencja międzynarodowa nie chroni przed weryfikacją kosztów

autor: Jakub Pawłowski22.08.2016, 07:45; Aktualizacja: 22.08.2016, 12:32

Nawet jeżeli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pozwala odliczać nakłady poniesione przez zagraniczną spółkę na jej polski zakład, to i tak urzędnicy mogą badać związek tych wydatków z przychodami oddziału – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła polskiego oddziału niemieckiej spółki. Był to zakład w rozumieniu polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Spór dotyczył rozliczenia kosztów poniesionych przez spółkę matkę na administrację, zarząd, marketing oraz sprzedaży. Spółka obciążyła nimi polski oddział, który wykazał je w zeznaniu CIT-8.

Zasadniczo dopuszcza to polsko-niemiecka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jej art. 7 ust. 3 pozwala, przy ustalaniu zysków zakładu, odliczać nakłady ponoszone dla tego zakładu, włącznie z kosztami zarządzania i ogólnymi kosztami administracyjnymi, niezależnie od tego, czy powstały w państwie położenia zakładu (czyli w Polsce), czy w państwie, w którym ma siedzibę spółka macierzysta (w Niemczech).


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane