Jeżeli męża i żonę łączy wspólność majątkowa, to urząd skarbowy powinien wydać im zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych współmałżonka – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

Dodało, że nie jest do tego wymagana zgoda drugiego małżonka. Pytający musi natomiast złożyć oświadczenie o pozostawaniu ze współmałżonkiem (z podatnikiem) we wspólności majątkowej. Składa się je pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

Inaczej jest, jeśli chodzi o dostęp do deklaracji podatkowych. Ministerstwo przyznało, że współmałżonek nie ma do nich dostępu, bo są one objęte tajemnicą skarbową.

Na problem ten zwróciliśmy uwagę w artykule „Odpowiadamy za długi małżonka, ale nie zawsze się o nich dowiemy” (DGP nr 180/2024). Wskazaliśmy, że urzędy skarbowe odmawiają współmałżonkom wglądu w rozliczenia podatkowe, gdy mąż i żona nie złożyli wspólnego zeznania rocznego PIT, tylko rozliczyli się samodzielnie (bo np. żona pracuje na etacie, a mąż ma działalność gospodarczą i wybrał liniowy 19-proc. PIT).

Nie ma przy tym znaczenia, że małżonków łączy wspólność majątkowa, przez co oboje solidarnie odpowiadają za swoje długi podatkowe.©℗

Odpowiedź MF z 18 września 2024 r. na pytanie DGP

Małżonek podatnika, pozostający z nim we wspólności majątkowej, może wystąpić do organu podatkowego o wydanie zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych podatnika. W takim przypadku zgoda podatnika nie jest wymagana. Małżonek podatnika składa jednak oświadczenie o pozostawaniu z podatnikiem we wspólności majątkowej pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania (art. 306h par. 1 pkt 3 i par. 2 ordynacji podatkowej). Dane zawarte w deklaracjach podatkowych podatnika są objęte tajemnicą skarbową. Deklaracje te mogą być udostępnione przez organy podatkowe innym podmiotom w przypadkach określonych w ordynacji podatkowej lub w innych ustawach. Przepisy ordynacji podatkowej nie zawierają podstawy prawnej do udostępnienia kopii deklaracji podatkowych podatnika małżonkowi podatnika, pozostającemu z nim we wspólności majątkowej.©℗