statystyki

Fiskus poważnie rozważa akcyzę na elektroniczne papierosy

autor: Patrycja Otto18.07.2016, 07:31; Aktualizacja: 18.07.2016, 10:34
Producenci postanowili nie czekać na deklaracje resortu finansów i zaprosili jego przedstawiciela do rozmów w tej sprawie

Producenci postanowili nie czekać na deklaracje resortu finansów i zaprosili jego przedstawiciela do rozmów w tej sprawieźródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów jeszcze w ubiegłym roku zapewniało, że nie obłoży e-papierosów podatkiem. Dziś oficjalnie przyznaje, że analizy w tej sprawie prowadzi specjalnie powołany do tego zespół.

Podkreśla, że od jej wyników zależy kierunek ewentualnych działań legislacyjnych. A to oznacza, że dopiero po zakończeniu analizy będą znane stawki podatku i data jego wejścia w życie.

Obecnie sprzedaż elektronicznych papierosów jest objęta tylko VAT.

Branża tytoniowa nie jest zaskoczona. Po trzecim czytaniu w Sejmie jest już ustawa dostosowująca polskie przepisy do dyrektywy tytoniowej. Reguluje ona rynek e-papierosów od strony produktowej. Do tego zrównuje je z tradycyjnymi. Ma to nastąpić poprzez wprowadzenie zakazu ich reklamy oraz palenia w miejscach publicznych.

Branża spodziewała się więc, że następnym krokiem będzie ujednolicenie wyrobów pod względem nałożonych na nie obciążeń finansowych.

Ponadto – jak przypomina Jerzy Jurczyński z Grupy CHIC – w tym roku Komisja Europejska rozpoczęła prace nad uchwaleniem zharmonizowanego podatku na e-papierosy w ramach planowanej dyrektywy akcyzowej w Unii Europejskiej. Zdaniem ekspertów, rozstrzygnięcia w tej sprawie należy jednak oczekiwać nie wcześniej niż w 2017 r.

Było spotkanie


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane