statystyki

Doszacowanie w zakresie cen transferowych nie oznacza automatycznego zakończenia sporu

autor: Tomasz Klusek, Monika Palmowska27.06.2016, 09:36; Aktualizacja: 27.06.2016, 10:12

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Podwyższenie podstawy opodatkowania w wyniku kontroli może prowadzić do podwójnego opodatkowania tego samego dochodu u obu stron transakcji. Wtedy warto zastosować procedurę wzajemnego porozumiewania.

Do podwójnego opodatkowania może dojść np. w sytuacji, gdy polska administracja podatkowa uzna, że wynagrodzenie wypłacone przez polską spółkę z tytułu zakupu towarów od zagranicznego podmiotu powiązanego nie zostało ustalone na poziomie rynkowym. Obniżenie ceny zakupu zastosowanej w ramach transakcji spowoduje zmniejszenie wysokości kosztów odliczonych przez polską spółkę. W efekcie część dochodów będzie jednocześnie opodatkowana w dwóch jurysdykcjach podatkowych: za granicą jako nadwyżka nad ceną rynkową i w Polsce poprzez brak odliczenia tej nadwyżki.

W przedstawionym przykładzie polska spółka może skorzystać ze środków odwoławczych przewidzianych w polskich przepisach podatkowych (skarga do sądu administracyjnego). Możliwe jest również wykorzystanie mechanizmów zawartych w rozporządzeniu ministra finansów z 10 września 2009 r. w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych (dalej: rozporządzenie).

Przydatny mechanizm


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane