statystyki

Doszacowanie w zakresie cen transferowych nie oznacza automatycznego zakończenia sporu

autor: Tomasz Klusek, Monika Palmowska27.06.2016, 09:36; Aktualizacja: 27.06.2016, 10:12

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Podwyższenie podstawy opodatkowania w wyniku kontroli może prowadzić do podwójnego opodatkowania tego samego dochodu u obu stron transakcji. Wtedy warto zastosować procedurę wzajemnego porozumiewania.

Do podwójnego opodatkowania może dojść np. w sytuacji, gdy polska administracja podatkowa uzna, że wynagrodzenie wypłacone przez polską spółkę z tytułu zakupu towarów od zagranicznego podmiotu powiązanego nie zostało ustalone na poziomie rynkowym. Obniżenie ceny zakupu zastosowanej w ramach transakcji spowoduje zmniejszenie wysokości kosztów odliczonych przez polską spółkę. W efekcie część dochodów będzie jednocześnie opodatkowana w dwóch jurysdykcjach podatkowych: za granicą jako nadwyżka nad ceną rynkową i w Polsce poprzez brak odliczenia tej nadwyżki.

W przedstawionym przykładzie polska spółka może skorzystać ze środków odwoławczych przewidzianych w polskich przepisach podatkowych (skarga do sądu administracyjnego). Możliwe jest również wykorzystanie mechanizmów zawartych w rozporządzeniu ministra finansów z 10 września 2009 r. w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych (dalej: rozporządzenie).

Przydatny mechanizm


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane