statystyki

Klauzula generalna już jest. I rodzi mnóstwo wątpliwości

autor: Agnieszka Pokojska, Łukasz Zalewski10.06.2016, 07:20; Aktualizacja: 10.06.2016, 07:26
podatki pieniądze

50 mln zł to skutki bezpośrednie wprowadzenia klauzuli, szacowane przez Ministerstwo Finansówźródło: ShutterStock

Zapowiadana od lat klauzula generalna przeciw unikaniu opodatkowania ma wejść w życie w ciągu 30 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw. Została przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta.

To zła wiadomość dla podatników – głównie dla tych, którzy korzystając ze sztucznych struktur uzyskują korzyści podatkowe przekraczające 100 tys. zł.

Klauzula nie obejmie jednak podatników VAT. W tym przypadku, tak jak dziś, będzie miała zastosowanie klauzula obejścia prawa w VAT. Obecnie jest stosowana na podstawie orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE, ale teraz za sprawą tej samej nowelizacji zostanie wpisana do ustawy o VAT. Klauzula obejścia prawa w VAT w odróżnieniu od klauzuli generalnej dotyczącej innych podatków, w tym dochodowych, ale też np. podatku od spadków i darowizn nie będzie limitowana. Obejście prawa w VAT na kwotę 1 zł też może być ścigane przez fiskusa i zakwestionowane.

Wróćmy jednak do klauzuli generalnej. Wątpliwości z nią związanych jest co niemiara. Te najpoważniejsze dotyczą jej zgodności z konstytucją. Już raz Trybunał Konstytucyjny sprawdzał klauzulę – w 2004 r. Wtedy uznał, że jest niezgodna z ustawą zasadniczą, bo m.in. była nieprecyzyjna i pozwalała na zbyt dużą swobodę organom podatkowym. Zdaniem TK było więc zbyt duże ryzyko nieprzewidywalności rozstrzygnięć podejmowanych na jej podstawie. Naruszała ona zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego prawa.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane