statystyki

Klauzula generalna już jest. I rodzi mnóstwo wątpliwości

autor: Łukasz Zalewski, Agnieszka Pokojska10.06.2016, 07:20; Aktualizacja: 10.06.2016, 07:26
podatki pieniądze

50 mln zł to skutki bezpośrednie wprowadzenia klauzuli, szacowane przez Ministerstwo Finansówźródło: ShutterStock

Zapowiadana od lat klauzula generalna przeciw unikaniu opodatkowania ma wejść w życie w ciągu 30 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw. Została przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta.

To zła wiadomość dla podatników – głównie dla tych, którzy korzystając ze sztucznych struktur uzyskują korzyści podatkowe przekraczające 100 tys. zł.

Klauzula nie obejmie jednak podatników VAT. W tym przypadku, tak jak dziś, będzie miała zastosowanie klauzula obejścia prawa w VAT. Obecnie jest stosowana na podstawie orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE, ale teraz za sprawą tej samej nowelizacji zostanie wpisana do ustawy o VAT. Klauzula obejścia prawa w VAT w odróżnieniu od klauzuli generalnej dotyczącej innych podatków, w tym dochodowych, ale też np. podatku od spadków i darowizn nie będzie limitowana. Obejście prawa w VAT na kwotę 1 zł też może być ścigane przez fiskusa i zakwestionowane.

Wróćmy jednak do klauzuli generalnej. Wątpliwości z nią związanych jest co niemiara. Te najpoważniejsze dotyczą jej zgodności z konstytucją. Już raz Trybunał Konstytucyjny sprawdzał klauzulę – w 2004 r. Wtedy uznał, że jest niezgodna z ustawą zasadniczą, bo m.in. była nieprecyzyjna i pozwalała na zbyt dużą swobodę organom podatkowym. Zdaniem TK było więc zbyt duże ryzyko nieprzewidywalności rozstrzygnięć podejmowanych na jej podstawie. Naruszała ona zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego prawa.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane