Umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a oraz art. 4 pkt 1 ustawy o PCC). Jednak zgodnie z art. 8 pkt 6 ustawy o PCC zwolnione z PCC są osoby nabywające na potrzeby własne sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe, zaliczone, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, do grupy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia, oraz osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu.
Wskazane zwolnienie dotyczy więc tylko i wyłącznie nabycia przez osoby zaliczone do grupy osób o znacznym, umiarkowanym lub lekkim stopniu niepełnosprawności i posiadające orzeczenie o niepełnosprawności wydane na podstawie przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Ponadto art. 8 pkt 6 ustawy o PCC wymaga, żeby osoby niepełnosprawne nabyły na użytek własny sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe.
Co istotne, w przypadku osób zaliczonych do grupy osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności dla zastosowania omawianego zwolnienia bez znaczenia pozostaje rodzaj schorzenia, w związku z którym orzeczona została niepełnosprawność.
W związku z powyższym należy stwierdzić, że czytelnik będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z PCC, jeżeli zakupi na własne potrzeby samochód osobowy i będzie miał orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym − bez konieczności spełniania dodatkowych warunków.
Zaprezentowane wyżej stanowisko podzielają organy podatkowe (por. interpretacje indywidualne dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 lutego 2024 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.313.2023.1.PB, z 3 lipca 2023 r., nr 0111-KDIB2-3.4014.144.2023.2.MD). ©℗
Podstawa prawna
Podstawa prawna
art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 4 pkt 1, art. 8 pkt 6 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U z 2024 r. poz. 295)