statystyki

Jak stosować uproszczenia, gdy rok obrotowy nie pokrywa się z kalendarzowym?

11.03.2016, 07:14; Aktualizacja: 11.03.2016, 09:21
dokumenty

W niektórych sytuacjach warto zdecydować o przygotowaniu sprawozdania za 2015 rok według reguł przewidzianych dla małych jednostek.źródło: ShutterStock

Jak stosować uproszczenia, gdy rok obrotowy nie pokrywa się z kalendarzowym Kiedy mija termin dla organu zatwierdzającego na podjęcie decyzji o uproszczeniach Jak skorzystać z uproszczeń w ujmowaniu leasingu.

Co oznacza w praktyce możliwość wcześniejszego skorzystania z nowelizacji dla małych jednostek? W którym sprawozdaniu finansowym mogę z tego skorzystać?

Artykuł 6 ust. 2 ustawy nowelizującej zawiera przyzwolenie, że przepisy ustawy o rachunkowości w zmienionym brzmieniu mogą znaleźć odzwierciedlenie już w sprawozdaniu przygotowanym na dzień bilansowy wcześniejszy, przypadający po 14 dniach od ogłoszenia nowelizacji. Oznacza to, że nawet jeśli jednostka ma rok obrotowy przesunięty względem roku kalendarzowego, to już sprawozdanie za 2014 rok, np. na dzień bilansowy przypadający na 30 września lub 31 października, mogło uwzględniać najnowsze zmiany. Takie prawo mają oczywiście jednostki, których dzień bilansowy to 31 grudnia 2015 r.

W niektórych sytuacjach warto zdecydować o przygotowaniu sprawozdania za 2015 rok według reguł przewidzianych dla małych jednostek.

Przykłady zastosowania nowych przepisów:

1) Altera SA ma rok obrotowy pokrywający się z kalendarzowym. Sprawozdanie za okres od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2015 r. będzie mogło być sporządzone albo według przepisów ustawy sprzed nowelizacji, albo już z uwzględnieniem nowo wprowadzonych zmian.

2) Inter sp. z o.o. ma rok obrotowy rozpoczynający się 1 października. Sprawozdanie za okres od 1 października 2014 r. do 30 września 2015 r. będzie mogło być sporządzone albo według przepisów ustawy sprzed nowelizacji, albo już z uwzględnieniem nowo wprowadzonych zmian.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane