statystyki

Jest nowy pomysł na ewidencję i klasyfikację zasiłków

29.02.2016, 10:06; Aktualizacja: 29.02.2016, 18:20
Pieniądze, kalkulator

Zasiłki chorobowe (gdy jednostka zatrudnia więcej niż 20 pracowników) wypłaca pracodawca.źródło: ShutterStock

Trzeba wybrać którąś z propozycji księgowań. Pierwsza nowatorska poleca stosowanie konta 234 Pozostałe rozrachunki z pracownikami. Druga proponuje pośrednictwo konta 231, co prawdopodobnie jest częściej stosowane.

Zdania ekspertów na temat ewidencji zasiłków chorobowych są podzielone. Jedni proponują nowatorskie podejście i twierdzą, że ustalenie zobowiązania z tytułu zasiłku chorobowego powinno być zapisane na koncie 234, ponieważ to ono służy do ewidencji należności, roszczeń i zobowiązań wobec pracowników z innych tytułów niż wynagrodzenia. Krytykują stosowane dość powszechnie w praktyce konto 231. Drudzy stosują właśnie to konto i uważają, że nowe podejście nie znajduje potwierdzenia w praktyce. Generalnie obie wersje są poprawne. Muszą tylko znaleźć swoje odzwierciedlenie w polityce rachunkowości jednostki. Warto jednak pamiętać, że jeśli jest księgowanie na koncie 231, to łatwiej sprawdzić zgodność z dokumentem, jakim jest lista płac, salda konta 231 i dokonanych wypłat. 

Rozwiązanie 1


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane