statystyki

Jest nowy pomysł na ewidencję i klasyfikację zasiłków

29.02.2016, 10:06; Aktualizacja: 29.02.2016, 18:20
Pieniądze, kalkulator

Zasiłki chorobowe (gdy jednostka zatrudnia więcej niż 20 pracowników) wypłaca pracodawca.źródło: ShutterStock

Trzeba wybrać którąś z propozycji księgowań. Pierwsza nowatorska poleca stosowanie konta 234 Pozostałe rozrachunki z pracownikami. Druga proponuje pośrednictwo konta 231, co prawdopodobnie jest częściej stosowane.

Zdania ekspertów na temat ewidencji zasiłków chorobowych są podzielone. Jedni proponują nowatorskie podejście i twierdzą, że ustalenie zobowiązania z tytułu zasiłku chorobowego powinno być zapisane na koncie 234, ponieważ to ono służy do ewidencji należności, roszczeń i zobowiązań wobec pracowników z innych tytułów niż wynagrodzenia. Krytykują stosowane dość powszechnie w praktyce konto 231. Drudzy stosują właśnie to konto i uważają, że nowe podejście nie znajduje potwierdzenia w praktyce. Generalnie obie wersje są poprawne. Muszą tylko znaleźć swoje odzwierciedlenie w polityce rachunkowości jednostki. Warto jednak pamiętać, że jeśli jest księgowanie na koncie 231, to łatwiej sprawdzić zgodność z dokumentem, jakim jest lista płac, salda konta 231 i dokonanych wypłat. 

Rozwiązanie 1


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane