statystyki

Analiza porównawcza obowiązkowym elementem dokumentacji podatkowej

autor: Katarzyna Olejnik-Długaszek, Piotr Wodecki30.11.2015, 11:15; Aktualizacja: 30.11.2015, 11:54
dokumenty

Od 2017 r. obowiązek przygotowania analizy porównawczej będzie spoczywał między innymi na tych podatnikach, których przychody lub koszty w 2016 r. przekroczyły równowartość 10 mln euroźródło: ShutterStock

Podpisana przez prezydenta 27 października 2015 r. ustawa z 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1932) wprowadza wiele istotnych zmian w zakresie obowiązków dokumentacyjnych dla podatników zawierających transakcje z podmiotami powiązanymi. (Pisaliśmy o tym w DGP nr 203 z 19 października i nr 226 z 20–22 listopada). Jedną z nich jest rozszerzenie zakresu dokumentacji o analizę porównawczą, która ma udowodnić, że ceny stosowane w transakcjach z podmiotami powiązanymi zostały ustalone na poziomie rynkowym. Poniżej wyjaśniamy, kto i jak powinien ją sporządzić.

1. KOGO TO DOTYCZY

Od 2017 r. obowiązek przygotowania analizy porównawczej będzie spoczywał na tych podatnikach, których przychody lub koszty w 2016 r. przekroczyły równowartość 10 mln euro, lub posiadających udziały w spółce niebędącej osobą prawną (np. spółce cywilnej, jawnej, komandytowej), której przychody lub koszty przekroczyły ten próg. Dotychczas analiza była sporządzana w celu ograniczenia ryzyka podważenia zasadności stosowanych cen oraz dla określenia rynkowych warunków rozliczeń. Od 2017 r. będzie integralnym elementem składowym dokumentacji lokalnej. Przypomnijmy, że dokumentacja lokalna jest wymagana od podatników, których przychody lub koszty w roku poprzedzającym transakcję przekroczyły 2 mln euro.

PRZYKŁAD

Decyduje wielkość spółki

Spółka A posiada powyżej 25 proc. udziałów w kapitale spółki B, a przychody spółki A w 2016 r. przekroczyły 10 mln euro. W takim przypadku spółka A sporządzi dokumentację do istotnych transakcji zawieranych ze spółką B w 2017 r., której elementem będą także analizy porównawcze. Jeśli przychody spółki B wyniosą 1,5 mln euro, a jej koszty 2,1 mln euro, to spółka ta sporządzi dokumentacje podatkowe do istotnych transakcji przeprowadzonych ze spółką A, które nie uwzględniają studium porównawczego.

WNIOSEK


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane