statystyki

Zwolnienia z PIT: Odsetki nie podzielają losu należności głównej

autor: Katarzyna Rosik17.11.2015, 07:10; Aktualizacja: 17.11.2015, 10:27

Zwolniona z PIT jest tylko kwota odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone na podstawie dekretu Bieruta z 1945 r. Odsetki są opodatkowane – orzekł WSA w Warszawie.

Przypomniał, że odsetki w prawie podatkowym nie podzielają losu należności głównej. Dotyczy to także skutków podatkowych.

Chodziło o podatnika, któremu jako następcy prawnemu Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził odszkodowanie i odsetki ustawowe za wywłaszczenie jego spadkodawców na podstawie dekretu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy.

Podatnik uznał, że wypłacone mu odszkodowanie jest zwolnione z podatku na postawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Przepis ten dotyczy odszkodowań i zadośćuczynień, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z odrębnych ustaw (przewiduje on wprawdzie wyjątki, ale w tej sprawie nie miały one zastosowania). Skoro zatem odszkodowanie zostało mu wypłacone na podstawie kodeksów: cywilnego i postępowania administracyjnego, to jest ono zwolnione z PIT – uznał, powołując się na liczne interpretacje indywidualne wydane w podobnych sprawach (nr IPPB2/415-241/11-4/AS, IPPB2/415-110/12-2/AS).


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane