statystyki

Zwolnienia z PIT: Odsetki nie podzielają losu należności głównej

autor: Katarzyna Rosik17.11.2015, 07:10; Aktualizacja: 17.11.2015, 10:27

Zwolniona z PIT jest tylko kwota odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone na podstawie dekretu Bieruta z 1945 r. Odsetki są opodatkowane – orzekł WSA w Warszawie.

Przypomniał, że odsetki w prawie podatkowym nie podzielają losu należności głównej. Dotyczy to także skutków podatkowych.

Chodziło o podatnika, któremu jako następcy prawnemu Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził odszkodowanie i odsetki ustawowe za wywłaszczenie jego spadkodawców na podstawie dekretu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy.

Podatnik uznał, że wypłacone mu odszkodowanie jest zwolnione z podatku na postawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Przepis ten dotyczy odszkodowań i zadośćuczynień, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z odrębnych ustaw (przewiduje on wprawdzie wyjątki, ale w tej sprawie nie miały one zastosowania). Skoro zatem odszkodowanie zostało mu wypłacone na podstawie kodeksów: cywilnego i postępowania administracyjnego, to jest ono zwolnione z PIT – uznał, powołując się na liczne interpretacje indywidualne wydane w podobnych sprawach (nr IPPB2/415-241/11-4/AS, IPPB2/415-110/12-2/AS).


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane