statystyki

GIODO: Dane z decyzji podatkowych można w sprawie karnej udostępnić komisji dyscyplinarnej UKS

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz18.11.2015, 12:08; Aktualizacja: 18.11.2015, 14:03

Treść decyzji wydanych w postępowaniu podatkowym, które zawierają dane identyfikacyjne oraz wskazują na źródła i wysokość dochodów, zaliczana jest do danych wrażliwych. Udostępnienie ich komisji dyscyplinarnej urzędu kontroli skarbowej nie narusza przepisów o ochronie danych osobowych. Urząd jest administratorem tych danych i dlatego po jego stronie występują przesłanki dopuszczające przetwarzanie ich w tych celach, dla których zostały już wcześniej przetworzone. Oczywiście osoby dopuszczone do przetwarzania danych w celu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w ramach wykonywania obowiązków służbowych otrzymały od administratora danych odpowiednie upoważnienia.

DECYZJA DOLiS/DEC- 463/12/32839, 32841

● (...) do (...) operacji na danych osobowych doszło w obrębie jednego administratora danych, którym jest urząd. (...) Zatem do stwierdzenia dopuszczalności udostępnienia danych osobowych (...) konieczne jest spełnienie dwóch warunków. Po pierwsze po stronie urzędu jako administratora danych musi istnieć przynajmniej jedna z przesłanek dopuszczających przetwarzanie danych osobowych w celach, w których to nastąpiło, a po drugie osoby dopuszczone do przetwarzania danych osobowych (...) muszą posiadać upoważnienia nadane przez administratora danych .(...) do przetwarzania danych mogą być dopuszczone wyłącznie osoby posiadające upoważnienie nadane przez administratora danych.

● W ocenie Generalnego Inspektora udostępnienie treści (...) decyzji podatkowych rzecznikowi, osobom wchodzącym w skład komisji dyscyplinarnej urzędu i przełożonemu (...) nie narusza przepisów o ochronie danych osobowych, bowiem po stronie urzędu jako administratora danych zaistniały przesłanki dopuszczające przetwarzanie danych w celach, w których zostały one przetworzone, a osobom dopuszczonym do przetwarzania danych zostały nadane przez administratora danych stosowne upoważnienia. (...)

● (...) decyzje stały się dowodem w postępowaniu wyjaśniającym, prowadzonym na zasadach określonych w przepisach ustawy o służbie cywilnej oraz rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 9 kwietnia 2009 r. w sprawie postępowania wyjaśniającego i postępowania dyscyplinarnego w służbie cywilnej (Dz.U. nr 60, poz. 493). Generalny Inspektor nie jest zaś organem nadzorującym prawidłowość postępowań prowadzonych przez inne organy na podstawie właściwych przepisów. (...) Powyższa teza znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w uzasadnieniu wyroku z 2 marca 2001 r. (sygn. akt II SA 401/00) stwierdził, że: (...) Generalny Inspektor (...) nie jest organem kontrolującym ani nadzorującym prawidłowość stosowania prawa materialnego i procesowego w sprawach należących do właściwości innych organów, służb czy sądów, których orzeczenia podlegają ocenom w toku instancji czy w inny sposób określony odpowiednimi procedurami.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane