statystyki

Kwoty przekazane na agio emisyjne w SKA bez podatku

autor: Łukasz Zalewski02.11.2015, 07:51; Aktualizacja: 02.11.2015, 11:41

Nadwyżka wartości wkładu przeznaczona na kapitał zapasowy spółki komandytowo-akcyjnej nie podlega opodatkowaniu. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła sieci sklepów spożywczych, która planowała zmienić formę prawną ze spółki komandytowej na komandytowo-akcyjną. Po przekształceniu miały być wniesione wkłady podwyższające kapitał zakładowy. W zamian wnoszący mieli dostać nowe akcje albo miała być podwyższona wartość nominalna akcji istniejących.

Spółka planowała, że część wkładów zostanie przeznaczona na pokrycie kapitału zakładowego, a nadwyżki ponad wartość nominalną nowych akcji lub podwyższoną wartość nominalną akcji istniejących zostaną przekazane na kapitał zapasowy SKA.

Spór sprowadzał się do rozstrzygnięcia, co jest podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Spółka uważała, że będzie to wyłącznie wartość, o jaką podwyższony zostanie kapitał zakładowy SKA. Natomiast nadwyżka wartości wkładu akcjonariuszy, przeznaczona na kapitał zapasowy SKA, nie będzie opodatkowana.

Nie zgodził się z tym dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. Stwierdził, że z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o PCC (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 626 ze zm.) jednoznacznie wynika, iż przy zmianie umowy spółki osobowej podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładów powiększających majątek tej spółki. Opodatkowany będzie zatem przyrost wartości wszystkich kapitałów w spółce, w tym również zapasowego. Niezależnie, czy wskutek wniesienia do spółki wkładu nastąpi zwiększenie kapitału czy wartości udziałów przypadających komplementariuszowi, mamy do czynienia z jednolitą podstawą opodatkowania, którą jest wartość brutto wniesionych składników majątkowych zwiększających wartość majątku spółki – uznał dyrektor izby.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane